7. ledna 2011 13:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Londýn touží po symbolu města, má se jím stát obří věž za stovky milionů

Futuristická věž od Anishe Kapoora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Futuristická věž od Anishe Kapoora | foto: ČTK

LONDÝN Ocelová věž, která bude jednou z dominant londýnské olympiády v roce 2012, by měla po hrách přitahovat milion návštěvníků ročně. Uvedli to organizátoři her, kteří vyhlásili tendr na provozování první stavby v olympijském parku na východě Londýna.

Futuristickou věž z ocelových trubek navrhl známý výtvarník indického původu Anish Kapoor. Bude měřit 115 metrů a přijde na 22,3 milionu liber (asi 650 milionů korun), které z největší části zaplatí indický ocelářský magnát Lakšmí Mittal. Stavba nazvaná ArcelorMittal Orbit bude v jižní části olympijského parku mezi 59 metrů vysokým centrálním stadionem a plaveckým areálem.

Futuristická věž od Anishe Kapoora

Organizátoři věří, že věž s vyhlídkovou terasou bude nejen atrakcí olympiády, ale stane se i jedním ze symbolů Londýna, podobně jako Eiffelova věž v Paříži. "Mohla by přitáhnout v prvním roce až milion návštěvníků a bude jedním ze symbolů olympijského parku královny Alžběty," řekl Andrew Altman, šéf společnosti OPLC, která zajišťuje využití olympijských staveb po hrách. Podle něj by věž mohla přinášet příjem kolem deseti milionů liber za rok.

Následovat bude plavecký stadion i multifunkční hala
Je to první nabídka na kontrakt pro využití některé ze staveb v olympijském parku ve Stratfordu na východě Londýna. V následujících týdnech OPLC vypíše tendry na správu dalších zařízení, včetně plaveckého areálu a multifunkční házenkářské haly, stejně jako na správu celého parku pojmenovaného po britské panovnici. OPLC již také sondovala zájem o olympijské tiskové středisko.

Rok 2010 v obrazech

Rozhoduje se také, kterému londýnskému fotbalovému klubu připadne po hrách olympijský stadion - zda to bude West Ham United, nebo Tottenham Hotspur. V prosinci organizátoři také oznámili devět investorů, mezi nimiž se rozhodne o prodeji bytů v olympijské vesnici.

ČTK

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz