29. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Los Angeles chce zakázat igelitky v samoobsluhách

Igelitky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Los Angeles směřuje k zákazu plastikových tašek v obchodech a samoobsluhách. Pokud během roku zákaz skutečně vstoupí v platnost, bude největším americkým městem, kde se nebudou moci plastikové tašky používat.

Radní Los Angeles odhlasovali prakticky jednohlasně zákaz ve středu. Nyní bude následovat čtyřměsíční analýza dopadů na životní prostředí, po které bude druhé, definitivní hlasování. Zákaz pak vstoupí v platnost za šest měsíců, aby se na něj zhruba 7500 samoobsluh na území druhého největšího města v USA mohlo připravit. Malé obchody budou mít na přípravu 12 měsíců.

"Je to výborné pro životní prostředí, pro budoucnost a je to skvělé pro naše pláže a pro naše moře," uvedl radní Ed Reyes. "Je to výhra pro každého." Každý rok se použije v Los Angeles 2,3 miliardy jednorázových plastikových tašek, odhaduje ekologická organizace Heal the Bay.

Nový zákaz také předpokládá rok po zákazu plastikových tašek deseticentový (dvoukorunový) poplatek za používání papírových tašek. Plastikové tašky v samoobsluhách už zakázalo dalších 45 měst v Kalifornii.

Lidovky.cz, ČTK