Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Loupežník Babinský nebyl žádný 'Jánošík'. A zemřel v klášteře

Magazín

  10:32
PRAHA - Na rozdíl od tradovaných legend nebyl život zloděje, podvodníka a také odsouzeného vraha Václava Babinského příliš romantický. Smyšlené příběhy o nejslavnějším českém loupežníkovi však žily vlastním životem a přežívají dodnes, kdy od Babinského smrti uplyne 1. srpna již 130. let.

Hrob Václava Babinského foto: Reprofoto

Václav Babinský se narodil 20. srpna 1796 v Pokraticích u Litoměřic. Jeho otec byl pravděpodobně nádeníkem v zelinářských zahradách. Babinský začal studovat na litoměřickém gymnáziu, ale ze školy brzy odešel a učil se řemeslu u otce.

V devatenácti nastoupil vojenskou službu u dělostřelců, po osmi letech však dezertoval a s sebou si vzal i plukovní pokladnu. Vojenskému soudu se vyhnul úspěšným předstíráním šílenství, což mu přineslo hospitalizaci na psychiatrii, propuštění z armády a pobyt v karlínské invalidovně.Václav Babinský

Po roce ho pohodlný život přestal bavit, z invalidovny zmizel a dal se na dráhu lokálního zlodějíčka a podvodníka. Potuloval se hlavně v severních Čechách a rozhodně nebyl žádným "jánošíkem" - bral bohatým i chudým, přepadával statky na samotách a pocestné. Kolem roku 1830 dal dohromady menší bandu, jejíž členkou byla i jeho milenka Apolena Hoffmanová. Sám Babinský se přitom držel v pozadí a používal zfalšované doklady.

Navzdory své obezřetnosti byl 19. ledna 1832 zatčen v obci Kuřivody místním rychtářem. Při zatýkání Babinský kousl rychtáře do prstu a zranil dva biřice.

Zbožný a pokorný vězeň
Byl převezen do Prahy, avšak po čtyřech měsících z vazby utekl. V srnu 1833 pak v lese nedaleko Horní Kamenice spáchal svůj nejtěžší zločin, když přepadl pláteníka, kterého několika bodnými ranami usmrtil. Poté uprchl do Polska, kde se dokonce oženil. Na podzim roku 1835 však byl opět zatčen, když se šel podívat do svého bydliště v Pokraticích.

Babinský byl původně obžalován z 12 zločinů, v šesti případech však byl pro nedostatek důkazů zproštěn viny. Začátkem prosince 1840 byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře a v červnu následujícího roku nastoupil do brněnské věznice Špilberk. Na Špilberku se z něj stal zbožný a pokorný vězeň. Ať už byla tato proměna upřímná či vykalkulovaná, vynesla Babinskému přízeň vedení věznice. Po čase se stal dokonce ošetřovatelem nemocných a získal řadu výhod.

Po zrušení věznice na Špilberku byl v roce 1855 převezen do tehdejších Kartouz (dnešní Valdice). V roce 1861 byl propuštěn a starého muže se ujaly řádové sestry, které sloužily v kartouzské věznici a ubytovaly ho v blízkosti kláštera v Řepích u Prahy. Jedna část kláštera sloužila jako ženské vězení a Babinský zde pracoval až do své smrti jako zahradník.

Starej lotr mexickej
V době volna se vydával do pražských hospod, kde za zaplacení útraty vyprávěl barvité historky ze svého života. Mnohé byly smyšlené, jiné slyšel od spoluvězňů. Byl skvělým vypravěčem a legenda o slavném loupežníkovi rostla.

První sešitové vydání jeho "skutků" s názvem Babinský, vůdce loupežníků v českých zemích vyšlo v Hradci Králové v roce 1862 - rok po jeho propuštění z Kartouz. S realitou však měly tyto knihy jen pramálo společného.

Naopak skutečný základ má jinak zcela smyšlená kramářská píseň Na kopečku v Africe. "Starej lotr mexickej" byl totiž během výkonu trestu poslán na Madagaskar, kde zdejší král slovenského původu Móric Beňovský stavěl královskou pokladnici a s jejím zabezpečením potřeboval poradit od nějaké zlodějské kapacity. Václav Babinský zemřel 1. srpna 1879 a pohřben byl na hřbitově trestankyň v Řepích, kam mu dodnes lidé nosí květiny a zapalují svíčky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!