Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Účinné opatření proti nadměrné konzumaci alkoholu? Sňatek

Opilá nevěsta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opilá nevěsta - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uzavření sňatku má zřejmě příznivý vliv na konzumaci alkoholu. Alespoň k takovým závěrům dospěli američtí vědci. To možná přesvědčí i ty největší odpůrce manželství, aby se konečně rozhoupali. Podle studie Cincinnatské univerzity prezentované při výročním zasedání Amerického sociologického sdružení je sňatek účinným opatřením proti nadměrné konzumaci alkoholu u mužů i u žen.

Američtí vědci analyzovali údaje získané na základě dlouhodobé studie týkající se více než 10 000 mužů a žen ve věku dvaceti let, od pětatřiceti do šestatřiceti let, od třiapadesáti do čtyřiapadesáti a od čtyřiašedesáti do pětašedesáti let.

Stabilizační faktor

Výsledek byl jednoznačný: manželství je stabilizujícím faktorem pokud jde o spotřebu alkoholu, zvláště u mužů. Ti, jakmile se ožení, pijí méně alkoholu než rozvedení muži, vdovci nebo svobodní. Ženy mají tendenci pít po svatbě trochu více, ale stále méně než vdovy nebo rozvedené, upozorňuje francouzský server Gentside.

ČTĚTE TAKÉ:

Američtí vědci spolu s britskými rovněž zjistili vztah mezi inteligencí a spotřebou alkoholu. Čím je člověk inteligentnější, tím více pije! Ukázaly to dvě studie v rámci britské National Child Developement Study a americké National Longitudinal Study of Adolescent Health.

Vědci nejprve pracovali s osobami mladšími šestnácti let, které rozdělili do pěti kategorií: hloupí, méně hloupí, normální, inteligentní a vysoce inteligentní. Američané čekali s dalším posuzováním těchto osob sedm let, Britové si počkali, až bude těmto osobám dvacet, třicet a čtyřicet let. Výsledek byl následující: zdá se, že inteligentnější děti pily v době dospělosti více alkoholu.

Inteligentní pijáci

Děti, které byly ve studii zařazeny do kategorie inteligentní a vysoce inteligentní, pily více alkoholu než ty, které byly ve skupině hloupí a méně hloupí. Podle britské studie pili ti, kteří byli v kategorii vysoce inteligentní, téměř o 80 procent více alkoholu než velmi hloupí. Vědci obdrželi tytéž výsledky, když brali v úvahu příjmy, milostné vztahy a vzdělání.

Vědecký časopis Psychology Today se pokusil tento jev vysvětlit evolucí. Připomněl, že alkohol je vynález starý více než 10.000 let. Naši předci si pravděpodobně již uvědomovali, že pojídají-li zkvašené ovoce, stávají se veselejšími. Je tomu tak proto, že takové ovoce obsahuje etanol, který je dnes základem alkoholických nápojů. Tento nový evoluční nápoj využívaly jen ty nejinteligentnější osoby. Dejte ale pozor: budete-li zvyšovat dávky alkoholu, nestanete se inteligentnějšími více, než už jste nyní.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (NÁSTUPNÍ BONUS 60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 500 Kč