Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Účinné opatření proti nadměrné konzumaci alkoholu? Sňatek

Opilá nevěsta - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opilá nevěsta - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uzavření sňatku má zřejmě příznivý vliv na konzumaci alkoholu. Alespoň k takovým závěrům dospěli američtí vědci. To možná přesvědčí i ty největší odpůrce manželství, aby se konečně rozhoupali. Podle studie Cincinnatské univerzity prezentované při výročním zasedání Amerického sociologického sdružení je sňatek účinným opatřením proti nadměrné konzumaci alkoholu u mužů i u žen.

Američtí vědci analyzovali údaje získané na základě dlouhodobé studie týkající se více než 10 000 mužů a žen ve věku dvaceti let, od pětatřiceti do šestatřiceti let, od třiapadesáti do čtyřiapadesáti a od čtyřiašedesáti do pětašedesáti let.

Stabilizační faktor

Výsledek byl jednoznačný: manželství je stabilizujícím faktorem pokud jde o spotřebu alkoholu, zvláště u mužů. Ti, jakmile se ožení, pijí méně alkoholu než rozvedení muži, vdovci nebo svobodní. Ženy mají tendenci pít po svatbě trochu více, ale stále méně než vdovy nebo rozvedené, upozorňuje francouzský server Gentside.

ČTĚTE TAKÉ:

Američtí vědci spolu s britskými rovněž zjistili vztah mezi inteligencí a spotřebou alkoholu. Čím je člověk inteligentnější, tím více pije! Ukázaly to dvě studie v rámci britské National Child Developement Study a americké National Longitudinal Study of Adolescent Health.

Vědci nejprve pracovali s osobami mladšími šestnácti let, které rozdělili do pěti kategorií: hloupí, méně hloupí, normální, inteligentní a vysoce inteligentní. Američané čekali s dalším posuzováním těchto osob sedm let, Britové si počkali, až bude těmto osobám dvacet, třicet a čtyřicet let. Výsledek byl následující: zdá se, že inteligentnější děti pily v době dospělosti více alkoholu.

Inteligentní pijáci

Děti, které byly ve studii zařazeny do kategorie inteligentní a vysoce inteligentní, pily více alkoholu než ty, které byly ve skupině hloupí a méně hloupí. Podle britské studie pili ti, kteří byli v kategorii vysoce inteligentní, téměř o 80 procent více alkoholu než velmi hloupí. Vědci obdrželi tytéž výsledky, když brali v úvahu příjmy, milostné vztahy a vzdělání.

Vědecký časopis Psychology Today se pokusil tento jev vysvětlit evolucí. Připomněl, že alkohol je vynález starý více než 10.000 let. Naši předci si pravděpodobně již uvědomovali, že pojídají-li zkvašené ovoce, stávají se veselejšími. Je tomu tak proto, že takové ovoce obsahuje etanol, který je dnes základem alkoholických nápojů. Tento nový evoluční nápoj využívaly jen ty nejinteligentnější osoby. Dejte ale pozor: budete-li zvyšovat dávky alkoholu, nestanete se inteligentnějšími více, než už jste nyní.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz