18. ledna 2008 14:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Madagaskarská palma vykvete a zemře

Madagaskarská palma vykvete a zemře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madagaskarská palma vykvete a zemře. | foto: ČTK

ANTANANARIVO Botanici objevili na Madagaskaru dosud neznámý druh obří palmy, která rozkvetením sama sebe zabije. Až 20 metrů vysoký strom s listy dlouhými pět metrů roste pouze v odlehlé severozápadní části ostrova a je tak veliký, že jej zachytí i satelity z vesmíru, informoval včera server BBC News.

Podle odborníků z Královské botanické zahrady narazila na tento kolos náhodou francouzská rodina při procházce. Vesničané o těchto velikánech, kterých vědci na ostrově napočítali bezmála 100, prý věděli již dlouho, nikdy je ale neviděli kvést.

Ten vytoužený okamžik nastal až loni. „Je to úchvatné,“ prohlásil Mijoro Rakotoarinivo k této události, která se podle něj odehrává tak jednou za sto let. „Nejprve je tam jen jeden dlouhý výhonek z vrcholku stromu, který se začne rozrůstat a na konci máte něco jako vánoční stromeček,“ popsal rozkvetení palmy, kterou je možné vidět i pomocí internetové satelitní mapy Google Earth.

Její větve se podle botaniků pokryly stovkami drobných bílých květů, které se po opylení přeměnily v plody. Na to však strom spotřeboval tolik energie, že následně zemřel.

Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
SITECORE ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz