Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Maďar, křepelka a Faust

Magazín

  12:50
WASHINGTON - Cesty kolem světa už dnes nejsou ničím výjimečným, a tak ti nejbohatší z nás v poslední době míří dál a výš: do vesmíru. V ruském Hvězdném městečku pilně trénuje už pátý člověk, který by se měl vypravit do kosmu jako turista.

Charles Simonyi (vlevo) a ruská posádka. foto: ČTK

Je jím Charles Simonyi, americký miliardář maďarského původu. Pokud všechno půjde podle plánu, osmapadesátiletý muž vzlétne už za dva týdny ke hvězdám.

Simonyi se původně jmenoval Károly. Vyrůstal v budapešťské rodině profesora elektrotechniky a díky přímluvě svého otce se dostal na brigádu do střediska, kde inženýři používali jeden z prvních počítačů v Maďarsku. Středoškolák Károly tu dělal nočního hlídače a během dlouhých služeb se naučil programovat. Ještě před maturitou dokázal vyvinout software, který se mu podařilo draze prodat.

Odjel do Dánska a pak na studia do Spojených států – na kalifornské univerzitě se věnoval matematice. Po promoci si sjednal schůzku s Billem Gatesem, který ho přijal do společnosti Microsoft. Simonyi se tu podílel mimo jiné i na vývoji produktů Word a Excel.

Hostina v kosmu
Loni podepsal maďarský Američan smlouvu s firmou Space Adventures, která zprostředkovává lety do kosmu, a na podzim zahájil odborný výcvik. Do vesmíru by se měl podívat na palubě ruské lodi Sojuz, která odstartuje z kazašského Bajkonuru, aby odvezla dva nové kosmonauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Pátý vesmírný turista si zřejmě předsevzal, že nehostinné prostředí ISS zkultivuje. Jen tak si lze vysvětlit, že si s sebou na „výlet“ poveze křepelku na víně a Goetheho Fausta.

„Všude, kde se nacházejí lidé, by měla být i knihovna,“ věří miliardář. „Faust představuje součást našeho literárního dědictví, patří celému lidstvu a hovoří o vztahu mezi člověkem, vesmírem a vědou. Vesmír je tedy nejlepším místem, kde si Fausta přečíst,“ míní. Kromě Goetheho do kosmu poputuje i kniha od amerického autora science fiction Roberta Heinleina. Simonyi si navíc hodlá cestu zpříjemňovat poslechem Bacha, Wagnera, Mozarta a Liszta z MP3 přehrávače.

Speciální kulinářské menu má na svědomí světoznámá poradkyně v oblasti životního stylu Martha Stewartová, která se s dobrodružným boháčem důvěrně zná a v dubnu se dokonce hodlá vypravit do Kazachstánu, aby na vlastní oči viděla start Sojuzu. Pro Simonyiho sestavila jídelníček, nad kterým se sbíhají sliny: kromě zmíněné křepelky jde o kachní prsíčka s kapari, jablečný fondán, rýžový pudink s kandovaným ovocem a bábovku se sušenými meruňkami.

Jídlo, jež připravil francouzský šéfkuchař Alain Ducasse, poputuje do kosmu v hliníkových přepravkách. Turista se o tuto vybranou krmi chystá podělit i s dalšími astronauty. „Jídlo, které tam jedí, je velmi dobré, ale trochu jednoduché a po několika týdnech všechno chutná stejně. Jsem si jistý, že malou změnu určitě uvítají,“ navnadil trojčlennou posádku ISS.

Autoři: ,