Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Maďar, křepelka a Faust

Charles Simonyi (vlevo) a ruská posádka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charles Simonyi (vlevo) a ruská posádka. | foto: ČTK

WASHINGTON Cesty kolem světa už dnes nejsou ničím výjimečným, a tak ti nejbohatší z nás v poslední době míří dál a výš: do vesmíru. V ruském Hvězdném městečku pilně trénuje už pátý člověk, který by se měl vypravit do kosmu jako turista.

Je jím Charles Simonyi, americký miliardář maďarského původu. Pokud všechno půjde podle plánu, osmapadesátiletý muž vzlétne už za dva týdny ke hvězdám.

Simonyi se původně jmenoval Károly. Vyrůstal v budapešťské rodině profesora elektrotechniky a díky přímluvě svého otce se dostal na brigádu do střediska, kde inženýři používali jeden z prvních počítačů v Maďarsku. Středoškolák Károly tu dělal nočního hlídače a během dlouhých služeb se naučil programovat. Ještě před maturitou dokázal vyvinout software, který se mu podařilo draze prodat.

Odjel do Dánska a pak na studia do Spojených států – na kalifornské univerzitě se věnoval matematice. Po promoci si sjednal schůzku s Billem Gatesem, který ho přijal do společnosti Microsoft. Simonyi se tu podílel mimo jiné i na vývoji produktů Word a Excel.

Hostina v kosmu
Loni podepsal maďarský Američan smlouvu s firmou Space Adventures, která zprostředkovává lety do kosmu, a na podzim zahájil odborný výcvik. Do vesmíru by se měl podívat na palubě ruské lodi Sojuz, která odstartuje z kazašského Bajkonuru, aby odvezla dva nové kosmonauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Pátý vesmírný turista si zřejmě předsevzal, že nehostinné prostředí ISS zkultivuje. Jen tak si lze vysvětlit, že si s sebou na „výlet“ poveze křepelku na víně a Goetheho Fausta.

„Všude, kde se nacházejí lidé, by měla být i knihovna,“ věří miliardář. „Faust představuje součást našeho literárního dědictví, patří celému lidstvu a hovoří o vztahu mezi člověkem, vesmírem a vědou. Vesmír je tedy nejlepším místem, kde si Fausta přečíst,“ míní. Kromě Goetheho do kosmu poputuje i kniha od amerického autora science fiction Roberta Heinleina. Simonyi si navíc hodlá cestu zpříjemňovat poslechem Bacha, Wagnera, Mozarta a Liszta z MP3 přehrávače.

Speciální kulinářské menu má na svědomí světoznámá poradkyně v oblasti životního stylu Martha Stewartová, která se s dobrodružným boháčem důvěrně zná a v dubnu se dokonce hodlá vypravit do Kazachstánu, aby na vlastní oči viděla start Sojuzu. Pro Simonyiho sestavila jídelníček, nad kterým se sbíhají sliny: kromě zmíněné křepelky jde o kachní prsíčka s kapari, jablečný fondán, rýžový pudink s kandovaným ovocem a bábovku se sušenými meruňkami.

Jídlo, jež připravil francouzský šéfkuchař Alain Ducasse, poputuje do kosmu v hliníkových přepravkách. Turista se o tuto vybranou krmi chystá podělit i s dalšími astronauty. „Jídlo, které tam jedí, je velmi dobré, ale trochu jednoduché a po několika týdnech všechno chutná stejně. Jsem si jistý, že malou změnu určitě uvítají,“ navnadil trojčlennou posádku ISS.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Tajemnik borci! http://tajemnik.osoba.cz 8:44 26.3.2007
Cizinec Nenasinec Go, Hungary, go! 11:19 24.3.2007