8. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Maďaři rozšíří daň z nezdravých potravin o kávu

Káva - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Maďarská vláda chce rozšířit zvláštní daň z nezdravých potravin také na kávu a aromatizovaná slazená piva. S cílem změnit stravovací návyky Maďarů zavedla vláda "daň z chipsů" na začátku měsíce.

"Pivo s pomerančovou, citronovou nebo grepovou příchutí a vody se sladkými šťávami jsou velmi přitažlivé pro mládež a usnadňují u konzumentů návyk na alkohol," cituje list ze zdůvodnění. Pokud jde o kávu, ta je prostě považována za "škodlivou pro zdraví".

Maďarsko zavedlo od 1. září daň z nezdravých potravin, lidově označovanou "daň z chipsů". Cílem bylo změnit stravovací návyky Maďarů a zlepšit jejich zdravotní stav. Vláda očekává, že jí daň vynese v přepočtu asi 1,7 miliardy Kč v letošním roce a na 2,5 miliardy Kč v příštím.

Pikantní daň. Fast foodů a čabajek se netýká
Zákon byl podle původních návrhů koncipován proti všem nezdravým potravinám. Nakonec však nezahrnuje tradiční maďarské kalorické speciality jako suché salámy, čabajky nebo játrové paštiky, a netýká se ani fastfoodů, a to bez ohledu na to, že odborníci se ve škodlivosti nadměrného požívání těchto potravin shodují.

Daň na nezdravé potraviny zavedlo od 1. října také Dánsko, které se zaměřilo ale spíš na tuky. Daň se má týkat všech výrobků obsahující nasycené mastné kyseliny včetně polotovarů. Za kilogram nasycených mastných kyselin mají Dánové zaplatit navíc v přepočtu 53 Kč. Kodaň tvrdí, že tak chce bojovat proti nadměrné konzumaci nasycených tuků, které přispívají ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě. Podle kritiků jde ale jen o snahu získat další zdroj příjmu do státní pokladny.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ MALÉ KUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč