Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
12. června 2009 19:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Madonna adoptuje tříletou Mercy z Malawi, dovolil jí to soud

Madonna na návštěvě v sirotčinci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madonna na návštěvě v sirotčinci. | foto: ČTK

BLANTYRE Nejvyšší soud Malawi dnes rozhodl, že americká zpěvačka Madonna může adoptovat už druhé dítě z této jihoafrické země. Do péče získá tříletou Mercy.

"Jsem nadšená," reagovala Madonna na verdikt v prohlášení, v němž také poděkovala soudu. "Má rodina a já se těšíme na to, že s ní budeme sdílet své životy."

Soud nižší instance přitom letos v dubnu zpěvaččinu žádost o adopci tříleté dívky zamítl. Důvodem byl zákon dovolující adopci v Malawi pouze lidem, kteří v jedné z nejchudších afrických zemí žili nejméně 18 měsíců.

Už dřívější Madonnina adopce třináctiměsíčního Davida Bandy v roce 2006 údajně porušila místní zákony a vyvolala negativní reakce. Některé organizace adopci kritizovaly, označily ji za podporu obchodu s dětmi a vyčítaly vládě Malawi zvláštní zacházení se zpěvačkou.

Podle dnešního rozhodnutí soudce však nižší soud nevzal v potaz realitu současného globalizovaného světa, když žádost zamítl. Madonna podle něj prokázala svůj zájem o sirotky z Malawi. "Podle našeho názoru se budou o Mercy starat lépe než by tomu bylo v sirotčinci, kde nyní Mercy žije. Dají jí lásku a cit," uvedl soudce Lovemor Munl. Jeho rozhodnutí už nemůže být změněno.

Padesátiletá královna popu nebyla u dnešního slyšení přítomna osobně. Její právník po skončení procesu uvedl, že teď bude zařizovat pro Mercy pas, což by mohlo trvat několik dní. Čeká také na Madonniny pokyny ohledně cestování holčičky.

James Kambewa, který se prohlašuje za otce děvčátka, řekl televizi CBS, že kvůli dcerce naříká. "Pláču. Chci své děťátko. Nevím, kam se obrátit o pomoc," postěžoval si. Strýc rodiny Peter Baneti naopak dnešní rozhodnutí soudu uvítal. "Doufáme, že Mercy bude brzy s Madonnou," řekl telefonicky agentuře AP.

Kambewa se dal před čase slyšet, že je biologický otec Mercy a že chce, aby se vrátila. Agentuře AFP přiznal, že svou dcerku nikdy neviděl, nicméně se snažil adopci překazit. Řekl také, že Mercyini prarodiče z matčiny strany jej obvinili, že jejich dceru zabil. Podle soudních dokumentů, z nichž cituje agentura AP, matka zemřela několik týdnů po porodu děvčátka, které pak bylo umístěno v sirotčinci.

"Samozřejmě jsme rozsudkem zklamáni, protože adopce by měla být považována až za poslední možnost," kritizoval rozhodnutí Nejvyššího soudu ředitel nevládní organizace Eye on Child Maxwell Matewele. Uvítal však, že rozsudek byl formulován tak, aby odradil případné obchodníky s dětmi.

Madonna založila nadaci Raising Malawi, která se věnuje sirotkům v jedné ze zemí nejvíce postižených AIDS. Sirotků je v zemi, která má zhruba 13,6 milionu obyvatel, více než jeden milion. Kromě adoptovaného Davida má Madonna též dvě vlastní děti - osmiletého syna Rocca z manželství s režisérem Guyem Ritchiem, s nímž se loni rozvedla, a dvanáctiletou dceru Lourdes, jejímž otcem je bývalý zpěvaččin osobní trenér Carlos Leon.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...