Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mafie vs. město Corleone

Magazín

  10:14
LONDÝN - Rodina uvězněného kmotra mafie je v současnosti na válečné stezce se sicilskými pohlaváry. Jak napsal britský deník The Times, důvodem však není pašování drog, hrdelní zločiny nebo vyděračství, ale trička.

městečko "maffie" Corleone foto: Reprofoto

Městská rada v městečku Corleone nechala nedávno vyrobit trička se sloganem „Miluji Corleone“ coby součást kampaně, ve které se město chce v očích veřejnosti distancovat od mafie. S tou je městská lokalita po léta spojená. Nejenže nejvyšší autority „rodiny“ pocházely z Corleone, včetně Bernarda Provenzana, který byl zatčen v dubnu tohoto roku, poté co čtyřicet let unikal spravedlnosti, a jeho předchůdce Salvatoreho „Toto“ Riiny, odpykávajícího si trest od roku 1993.

Image města Corleone coby kolébky mafie, kterou čelní představitelé tak nelibě nesou, navíc podtrhl román Maria Puza a kultovní film F. F. Copolly Kmotr, ve kterém se hlava americké mafie jmenuje Don Vito Corleone. Pro veřejnost se tak stalo jméno městečka symbolem pro slovo „kmotr“.

Rodinný majetek?
Kampaň, která by měla nepohodlnou image města změnit, navazuje na zákroky proti mafii, které začaly v roce 1993 doživotním uvězněním Riiny za organizování vraždy dvou soudců, Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, a dostala nový impulz dramatickým zatčením Provensana. Městská rada letos organizuje festivaly koncertů, výstav a divadelních her „proti mafii“, prodejem triček chce financovat projekty, které mají za úkol poskytnout konfiskovaný majetek mafie například školám.

Nicméně, příbuzní Riiny se rozhodli radu zažalovat s tvrzením, že na slogan „Miluji Corleone“ vlastní copyright. Žalobu podává Mattea Ciavarello, jehož bratr Tony je manželem dcery uvězněného kmotra, Marie Concetty Riinové. Rodina vlastní textilní společnost nazvanou Mania Max Embroidery, která podle tvrzení Ciavarelly začala vyrábět trička s inkriminovaným nápisem už před pěti lety.

Dle slov Nicola Nicolosiho, starosty města, pro britský list The Times budou jeho argumenty u soudu založené na tom, že „jen ti, kdo skutečně milují naše město a jsou oddáni jeho rozvoji, mohou používat tento slogan a bránit dobré jméno svého města ve světě - což bezpochyby děláme. Jen městská rada má právo využít jména Corleone ke komerčním účelům.“ Ale Gaetano La Venuta, právník Riinovy rodiny, se vyjádřil, že „tvrzení, že městská rada nevěděla, že slogan je majetkem společnosti Mania Max, je nepřesvědčivé“.

Minulý měsíc povolil guvernér Sicílie Salvatore Cuffaro použití veřejných prostředků na výrobu triček s nápisem „Mafie je hnusná“ (La Mafia Fa Schifo), aby tak reagoval na jiný slogan na tričkách populárních v palermských buticích, který zní „Mafie - Made In Italy“. Cuffaro pro Times Online prohlásil, že výslovně odmítá jakýkoliv náznak oslavování organizovaného zločinu, a veškerý výdělek z prodeje triček jde na charitu.

Paradoxně sám Cuffaro musí čelit nařčením ze spojení s mafií, kterým se vyhýbá. V červnu tohoto roku byl znovu zvolen a porazil ve volbách Ritu Borsellinovou, sestru mafií zavražděného soudce Paola Borsellina.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat