Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mafie vs. město Corleone

městečko "maffie" Corleone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy městečko "maffie" Corleone | foto: Reprofoto

LONDÝN Rodina uvězněného kmotra mafie je v současnosti na válečné stezce se sicilskými pohlaváry. Jak napsal britský deník The Times, důvodem však není pašování drog, hrdelní zločiny nebo vyděračství, ale trička.

Městská rada v městečku Corleone nechala nedávno vyrobit trička se sloganem „Miluji Corleone“ coby součást kampaně, ve které se město chce v očích veřejnosti distancovat od mafie. S tou je městská lokalita po léta spojená. Nejenže nejvyšší autority „rodiny“ pocházely z Corleone, včetně Bernarda Provenzana, který byl zatčen v dubnu tohoto roku, poté co čtyřicet let unikal spravedlnosti, a jeho předchůdce Salvatoreho „Toto“ Riiny, odpykávajícího si trest od roku 1993.

Image města Corleone coby kolébky mafie, kterou čelní představitelé tak nelibě nesou, navíc podtrhl román Maria Puza a kultovní film F. F. Copolly Kmotr, ve kterém se hlava americké mafie jmenuje Don Vito Corleone. Pro veřejnost se tak stalo jméno městečka symbolem pro slovo „kmotr“.

Rodinný majetek?
Kampaň, která by měla nepohodlnou image města změnit, navazuje na zákroky proti mafii, které začaly v roce 1993 doživotním uvězněním Riiny za organizování vraždy dvou soudců, Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, a dostala nový impulz dramatickým zatčením Provensana. Městská rada letos organizuje festivaly koncertů, výstav a divadelních her „proti mafii“, prodejem triček chce financovat projekty, které mají za úkol poskytnout konfiskovaný majetek mafie například školám.

Nicméně, příbuzní Riiny se rozhodli radu zažalovat s tvrzením, že na slogan „Miluji Corleone“ vlastní copyright. Žalobu podává Mattea Ciavarello, jehož bratr Tony je manželem dcery uvězněného kmotra, Marie Concetty Riinové. Rodina vlastní textilní společnost nazvanou Mania Max Embroidery, která podle tvrzení Ciavarelly začala vyrábět trička s inkriminovaným nápisem už před pěti lety.

Dle slov Nicola Nicolosiho, starosty města, pro britský list The Times budou jeho argumenty u soudu založené na tom, že „jen ti, kdo skutečně milují naše město a jsou oddáni jeho rozvoji, mohou používat tento slogan a bránit dobré jméno svého města ve světě - což bezpochyby děláme. Jen městská rada má právo využít jména Corleone ke komerčním účelům.“ Ale Gaetano La Venuta, právník Riinovy rodiny, se vyjádřil, že „tvrzení, že městská rada nevěděla, že slogan je majetkem společnosti Mania Max, je nepřesvědčivé“.

Minulý měsíc povolil guvernér Sicílie Salvatore Cuffaro použití veřejných prostředků na výrobu triček s nápisem „Mafie je hnusná“ (La Mafia Fa Schifo), aby tak reagoval na jiný slogan na tričkách populárních v palermských buticích, který zní „Mafie - Made In Italy“. Cuffaro pro Times Online prohlásil, že výslovně odmítá jakýkoliv náznak oslavování organizovaného zločinu, a veškerý výdělek z prodeje triček jde na charitu.

Paradoxně sám Cuffaro musí čelit nařčením ze spojení s mafií, kterým se vyhýbá. V červnu tohoto roku byl znovu zvolen a porazil ve volbách Ritu Borsellinovou, sestru mafií zavražděného soudce Paola Borsellina.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!