Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Mají Češi nízké sebevědomí? Víc než polovina dospělých si to podle průzkumu myslí

Mají Češi nízké sebevědomí? foto: Pixabay.com

PRAHA - Víc než polovina dospělých si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí. Naopak desetina lidí mezi 18 a 65 lety míní, že si o sobě Češi myslí příliš. Ukázal to průzkum projektu Česko v datech, který provedla agentura Ipsos. Zúčastnily se ho téměř tři tisíce Čechů a Češek. Dotázaní své sebevědomí v průměru ohodnotili zhruba šesti z deseti bodů. Celkem 45 procent respondentů si nevzpomnělo na žádnou situaci či událost, při které by Češi prokázali osobní sílu.
  17:50

Smutná Davidová: Vrátilo se mi střelecké sebevědomí. A pak to takhle zvořu

„Výzkum potvrdil, že Češi mají většinou tendenci své sebevědomí podceňovat. Ve chvíli, kdy mají hodnotit sami sebe, volí průměrně horší známku, než jak si myslí, že by jejich sebevědomí hodnotili ostatní,“ uvedla Adéla Denková z týmu projektu Česko v datech. Podle průměrného bodového hodnocení jsou sebevědomější muži než ženy. Sebevědomí roste také s věkem.

Nejvíc sebevědomí podle respondentů posiluje rodina, po ní následují přátelé, kariéra a společenské postavení, vzhled a image či peníze. Nejméně lidé zmiňovali školu a reakce na sociálních sítích. Tři čtvrtiny lidí motivuje pocit, že náročný úkol či práci zvládli. Necelá pětina zmínila pak jako motivaci pochvalu od ostatních. Šesti procentům lidí pomáhá konstruktivní kritika.

Podle každého osmého dotázaného Češi prokázali osobní sílu v koronavirové epidemii. Pět procent respondentů míní, že to bylo při povodních. Stejný podíl je přesvědčen o tom, že se lidé v Česku dokážou semknout a držet při sobě při každé krizi či přírodní pohromě. Podle 17 procent odpovídajících osobní sílu lidé prokázali v listopadu 1989. Každý pětadvacátý uvedl srpen 1968.

„Zajímavé je, že 45 procent dotázaných - tedy téměř polovina - si nedokázalo vybavit žádnou situaci, v níž by Češi jako národ prokázali své sebevědomí a osobní sílu,“ dodala Denková. Podle zástupců projektu Česko v datech malou národní hrdost ukázal už loňský mezinárodní výzkum, podle něhož Češi mezi obyvateli evropských zemí skončili pátí od konce.

Pokud měli dotázaní uvést někoho sebevědomého, třetina jmenovala politika, 14 procent hudebníka, desetina sportovce, desetina historickou osobnost a tři procenta vědce a lékaře. Zhruba 17 procent lidí zmínilo Václava Havla, 12 procent Tomáše G. Masaryka a čtyři procenta Miloše Zemana, téměř devět procent zpěváka Karla Gotta, sedm procent hokejistu Jaromíra Jágra a pět procent císaře Karla VI.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat