Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mají Češi nízké sebevědomí? Víc než polovina dospělých si to podle průzkumu myslí

Mají Češi nízké sebevědomí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mají Češi nízké sebevědomí? | foto: Pixabay.com

PRAHA  Víc než polovina dospělých si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí. Naopak desetina lidí mezi 18 a 65 lety míní, že si o sobě Češi myslí příliš. Ukázal to průzkum projektu Česko v datech, který provedla agentura Ipsos. Zúčastnily se ho téměř tři tisíce Čechů a Češek. Dotázaní své sebevědomí v průměru ohodnotili zhruba šesti z deseti bodů. Celkem 45 procent respondentů si nevzpomnělo na žádnou situaci či událost, při které by Češi prokázali osobní sílu.

„Výzkum potvrdil, že Češi mají většinou tendenci své sebevědomí podceňovat. Ve chvíli, kdy mají hodnotit sami sebe, volí průměrně horší známku, než jak si myslí, že by jejich sebevědomí hodnotili ostatní,“ uvedla Adéla Denková z týmu projektu Česko v datech. Podle průměrného bodového hodnocení jsou sebevědomější muži než ženy. Sebevědomí roste také s věkem.

Nejvíc sebevědomí podle respondentů posiluje rodina, po ní následují přátelé, kariéra a společenské postavení, vzhled a image či peníze. Nejméně lidé zmiňovali školu a reakce na sociálních sítích. Tři čtvrtiny lidí motivuje pocit, že náročný úkol či práci zvládli. Necelá pětina zmínila pak jako motivaci pochvalu od ostatních. Šesti procentům lidí pomáhá konstruktivní kritika.

Podle každého osmého dotázaného Češi prokázali osobní sílu v koronavirové epidemii. Pět procent respondentů míní, že to bylo při povodních. Stejný podíl je přesvědčen o tom, že se lidé v Česku dokážou semknout a držet při sobě při každé krizi či přírodní pohromě. Podle 17 procent odpovídajících osobní sílu lidé prokázali v listopadu 1989. Každý pětadvacátý uvedl srpen 1968.

„Zajímavé je, že 45 procent dotázaných - tedy téměř polovina - si nedokázalo vybavit žádnou situaci, v níž by Češi jako národ prokázali své sebevědomí a osobní sílu,“ dodala Denková. Podle zástupců projektu Česko v datech malou národní hrdost ukázal už loňský mezinárodní výzkum, podle něhož Češi mezi obyvateli evropských zemí skončili pátí od konce.

Pokud měli dotázaní uvést někoho sebevědomého, třetina jmenovala politika, 14 procent hudebníka, desetina sportovce, desetina historickou osobnost a tři procenta vědce a lékaře. Zhruba 17 procent lidí zmínilo Václava Havla, 12 procent Tomáše G. Masaryka a čtyři procenta Miloše Zemana, téměř devět procent zpěváka Karla Gotta, sedm procent hokejistu Jaromíra Jágra a pět procent císaře Karla VI.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč