Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mají muži strach z žen? Na pracovišti ano, tvrdí americká studie

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Je lepší smíšený pracovní kolektiv, nebo tým složený pouze z mužů či pouze z žen? Takovou otázku si položila i americká vědkyně Kim Elesserová. A výsledky její studie hovoří jasně: komunikace mezi muži a ženami na pracovišti vázne, kvůli nesmělosti i tlaku společnosti.

Možná to tak chodí i ve vaší kanceláři: Jdeme do hospody?, domlouvají se mezi sebou pánové po skončení pracovní doby. Na své kolegyně se přitom ani nepodívají a následně na pivo odcházejí bez nich.

Podobnou zkušenost během svého působení v newyorkské společnosti Morgan Stanley získala i Kim Elesserová. Takové chování se jí ale zdálo podivné. Když tedy po čase z firmy odešla, vrátila se na univerzitu a svou zkušenost se pokusila vědecky vysvětlit.

Večeře či návštěvy?

A přišla se zajímavým poznatkem: co se týče efektivity komunikace, ideální by bylo, kdyby v pracovních kolektivech byli jen muži nebo jen ženy.

„To, že ve vedení firem je více mužů než žen, se ví už dlouho. Proč ale muži nezvou své kolegyně například na pracovní večeře či návštěvy, to mi nikdy nebylo jasné,“ řekla britskému serveru The Independent Elesserová.

Vysvětlení je však jednoduché. Lze jej dovodit z lidské přirozenosti i společenského tlaku. „Muži se mnohem častěji přátelí s jinými muži. Kamarádské vztahy s ženami jsou mnohem méně obvyklé. Když to tak funguje v běžném životě, musí to tak fungovat i na pracovištích,“ popsala americká výzkumnice s tím, že mnozí muži nejsou při komunikaci s ženami pevní v kramflecích. A proto, než aby neobratně konverzovali, ženy raději ignorují.

Komunikace = svádění?

Elesserová však popsala i další zajímavý fenomén. Ne všichni mužští pracovníci se totiž hovorů s kolegyněmi obávají. Někteří by si s nimi rádi popovídali, nechtějí však působit nepatřičně – mají strach, že si ženy jejich chování vysvětlí jako svádění.

„I proto se ženy tak obtížně dostávají do vedoucích funkcí,“ vysvětlila vědkyně. Je to prosté: manažeři se totiž bojí, že nejen konverzaci, ale i případné povýšení by si jejich podřízené mohly vysvětlit jinak, než bylo ve skutečnosti míněno. „Jsou ženy, které by si i nabídku vyšší a prestižnější pozice mohly vyložit jako sexuální obtěžování. A problém by byl rázem na světě. Vedoucí pracovník-muž proto raději pro jistotu povýší jiného muže – a je po problému,“ vysvětlila Elesserová.

Některé americké firmy o tomto fenoménu vědí a snaží se mu bránit. Svými kodexy či pod hrozbou sankcí svým zaměstnancům zakazují, aby spolu udržovali partnerské vztahy. „Nemyslím si ale, že by tím problém vyřešili,“ myslí si však vědkyně.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.