21. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V bangladéšské textilce zaháněli ducha. Prý 'útočil' na ženy

Ženy oplákávají pohřešované příbuzné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy oplákávají pohřešované příbuzné | foto: Reuters

DHÁKA Majitelé textilní továrny v Bangladéši museli modlitbami a rozdáváním jídla chudým zahnat ducha, o němž zaměstnanci - převážně ženy - tvrdili, že se v továrně zjevuje. Kvůli duchovi napadajícímu ženy na toaletách odmítali zaměstnanci pracovat a demolovali zařízení továrny.

Asi 3500 zaměstnanců továrny v Gazipuru severně od Dháky zastavilo v úterý práci. Aby přiměli vedení zakročit proti duchovi, začali lidé rozbíjet nábytek a odmítali vrátit se ke svým povinnostem, napsala s odvoláním na místní policii agentura AFP.

Majitelé proto ve středu uspořádali speciální čtení veršů z koránu a rozdali jídlo chudým, aby ducha z továrny vyhnali. Do vymítání se zapojili všichni vedoucí pracovníci textilky, uvedla místní policie.

ČTĚTE TAKÉ:


Lékařští odborníci míní, že "útok ducha" může být známkou psychického strádání, kterým zaměstnanci trpí po sérii smrtících katastrof v textilním průmyslu. V dubnu zahynulo 1129 lidí při nejhorším průmyslovém neštěstí na světě, když se blízko Dháky zřítila osmipodlažní budova, v níž bylo pět textilek.

Hromadná hysterie?

"Dělníci v textilkách propadají panice. Vzpomínka na smrt tolika jejich kolegů je stále čerstvá," řekl AFP Mahmudur Rahmán, ředitel Ústavu epidemiologie, kontroly nemocí a výzkumu (IEDCR).

Takzvané spatření ducha podle něj může být známkou hromadné hysterie, která také může být odpovědná za záhadná onemocnění stovek lidí pracujících v textilkách v uplynulých týdnech. Lékaři měli původně podezření na kontaminovanou vodu nebo otravu, ale protože nenašli žádné důkazy, které by to potvrzovaly, přiklánějí se nyní k teorii o "hromadné psychogenní poruše".

Lidovky.cz, ČTK