Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Malá Strana ožila literaturou, četlo se na Kampě i u Karlova mostu

Vanda Hybnerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanda Hybnerová | foto: ČTK

PRAHA Pražská Malá Strana v noci na čtvrtek ožila literaturou. Na nezvyklých místech se četly úryvky z románů a novel několika evropských autorů.

Fanoušci literatury stáli na čtení dlouhé fronty, někteří dokonce přebíhali z místa na místo, aby toho co nejvíce stihli. V literární čítárnu se změnila například služebna Městské policie Prahy 1, Muzeum Kampa, Design hotel Sax nebo Ústav pro soudobé dětiny.

Čtení trvalo vždy 20 minut a periodicky se opakovalo každou půlhodinu. Literární fanoušci proto mohli postupně obejít více míst a na každém z nich si něco poslechnout. "Kapacita je 30 lidí a v každé půlhodině musím bohužel nechat někoho stát za dveřmi," řekla studentka, která koordinovala vstup do literární policejní stanice. Policejní stanice sídlí v domě, který byl v 17. století propojen chodbou s oratoří sousedního kostela sv. Tomáše.

Účastníky nové noci literatury zaujal také prostor nedávno zrekonstruované Malostranské besedy. "Je tam nádherný a nezvyklý výhled na katedrálu sv. Víta," pochvalovala si v rozhovoru s  mladá maminka.

Herečka Vanda Hybnerová se s posluchači podělila o úryvek z finské knihy Marii Peurové Na okraji světla, a to v prostorách Juditiny věže poblíž Karlova mostu.

Četlo se také v Ledeburské zahradě pod Pražským hradem nebo v Ateliéru Josefa Sudka. Literární texty četli herci a herečky Martha Issová, Jan Budař, Jiří Langmajer, Ondřej Pavelka nebo Lenka Vlasáková. Zazněly úryvky mimo jiné z knih Skleněný pokoj od Brita Simona Mawera, Muž bez minulosti od Portugalce Francisca José Viegase nebo Čáp a Lola od polského autora Miroslawa Nahacze.

Noc literatury se koná v 16 městech Evropy. V ČR akci pořádají Česká centra. V minulém roce se čtení pořádala například v tajemném podzemí pražských kolektorů nebo v atomovém krytu hotelu Jalta na Václavském náměstí.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!