Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maledivská vláda bude zasedat pod vodou. Chce upozornit na klimatické změny

Magazín

  11:42
MALÉ - Vláda souostroví Maledivy bude v sobotu zasedat pod vodou. Chce tím upozornit na klimatické změny, které způsobují stoupání hladiny moří, jež by mohlo tento nejníže položený stát světa zanedlouho zcela vymazat z povrchu zemského. Jde o vůbec první podvodní vládní schůzku na světě.

Mimořádného zasedání maledivského kabinetu v hloubce šest metrů pod mořskou hladinou se zúčastní prezident Mohammad Našíd a 11 dalších vládních ministrů, uvedla agentura AFP. Omluvili se pouze tři ministři - dva nejsou k tomuto potápěčskému výkonu zdravotně způsobilí a třetí je na zahraniční cestě v Evropě.

"Chceme tímto způsobem vyslat světu poselství, že jsme ochotni udělat cokoli, abychom mohli dál žít v této zemi," prohlásil maledivský ministr životního prostředí Mohammad Aslam k účelu schůzky, jež se uskuteční v tyrkysové laguně u břehů ostrova Girifuši, asi 20 minut cesty motorovým člunem od maledivské metropole Malé.

Ministři, kteří jsou s výjimkou šéfa obranného resortu potápěčtí začátečníci, zasednou na mořském dně kolem stolu ve tvaru podkovy, který byl speciálně připraven pro tuto příležitost. Komunikovat spolu budou prostřednictvím znakové řeči, k dispozici budou mít i voděodolné tabulky a psací náčiní.

Myšlenka uspořádat takovou neobvyklou akci prý vzešla přímo od maledivského prezidenta Našída, který je prý na rozdíl od ministrů náruživým potápěčem a velmi aktivně se angažuje v ekologické oblasti. Prezident již dříve oznámil svůj plán přejít na Maledivách během následujícího desetiletí bezvýhradně na obnovitelné zdroje energie.

Na schůzce ministři podepíší dokument vyzývající všechny země světa ke snížení exhalací oxidu uhličitého, které podle ekologických expertů významně přispívají k oteplování naší planety.

Poselství maledivského kabinetu by mělo být prezentováno na ekologickém summitu OSN v prosinci v Kodani, jehož tématem je nová dohoda nahrazující Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů.

Ministři, kteří dnes absolvovali poslední potápěčský trénink, po sobotní vládní schůzce také podepíší své potápěčské obleky, aby mohly být následně vydraženy na internetu s cílem získat peníze na ochranu korálových útesů souostroví.

Souostroví Maledivy leží v Indickém oceánu jihozápadně od Srí Lanky a je známé především svými luxusními tropickými letovisky a nedotčenými bělostnými plážemi. Více než 80 procent povrchu těchto korálových ostrovů rozptýlených kolem rovníku se nachází v nadmořské výšce menší než jeden metr.

Pokud úroveň mořské hladiny stoupne do roku 2100 o 59 centimetrů, jak v nejkrajnějším případě předpovídá Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), stanou se Maledivy prakticky neobyvatelnými.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...