16. ledna 2009 9:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Málo spánku, víc nemocí

Řádný spánek je velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému člověka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řádný spánek je velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému člověka. | foto: Reprofoto

WASHINGTON  Řádný spánek je velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému člověka. Lidé, kteří během noci spí méně než sedm hodin, jsou vystaveni třikrát většímu riziku nachlazení než ti, kdo spí osm hodin a více. Tyto výsledky odborné studie zveřejnila agentura Reuters.

Vědci z pittsburské univerzity Carnegie Mellon v americkém státě Pensylvánie svým výzkumem potvrdili teorii, že spánek ovlivňuje lidskou imunitu. Během krátkého spánku tělo ztrácelo schopnost úspěšného boje s viry, které způsobují chřipková onemocnění.

Celkem 153 dobrovolníkům byly do nosu nakapány nakažlivé viry, se kterými se mělo jejich tělo vypořádat. Ti, kteří v posteli strávili méně času nebo se místo spánku převraceli z místa na místo, byli k onemocnění náchylnější. Podle výsledků naopak ti, kdo spali delší dobu a klidněji, byli mnohem odolnější. Odborníci se domnívají, že méně kvalitního spánku narušuje tvorbu klíčových chemických látek, které jsou imunitním systémem produkovány k boji proti infekcím.

„To, že je spánek propojen s imunitním systémem, je již dobře zdokumentováno. Tohle je ale první důkaz, že i malé poruchy spánku mohou ovlivnit reakce těla na viry způsobující nachlazení,“ uvedl v prohlášení vedoucí člen vědeckého týmu Sheldon Cohen. „Je to tak další důvod, proč by si lidé měli udělat čas na celonoční odpočinek,“ dodal.

Pět týdnů zavření v hotelu Cohenův tým zkoumal dobrovolníky velmi důkladně. Uzavřeli je do hotelových pokojů, kde je pět dní sledovali. Přitom již dva týdny před karanténou byli každý den detailně dotazováni na své spánkové návyky. Poté co hotel opustili, je vědci vyšetřili a udělali jim testy na nachlazení. V jejich krvi pak zkoumali, jestli se vytvořily protilátky k vnesenému viru.

Muži a ženy, kteří spali v průměru méně než sedm hodin denně, byli 2,94krát náchylnější ke kýchání, bolestem v krku a dalším příznakům nachlazení než ti, kteří každou noc spali osm hodin a více. Dobrovolníci, kteří spali méně než 92 procent z času stráveného v posteli, byli nachlazením ohroženi až pětapůlkrát více než ostatní řádní spáči. Výzkumu se zúčastnili muži a ženy ve výborné fyzické kondici, jejichž průměrný věk byl 37 let.

Závěry této studie potvrzují i ostatní vědci. Profesor Ron Eccles, ředitel Common Cold Centre na univerzitě v Cardiffu, se spojitostí imunity a spánku souhlasí. Řekl, že narušení spánku opravdu potlačuje schopnost imunity bránit se infekcím. „Věřím, že nyní máme dostatek informací k tomu dokázat, že nedostatek spánku vážně snižuje naši odolnost vůči nachlazení a chřipkám,“ dodal Eccles.

gaa, ČTK

Najdete na Lidovky.cz