Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Maloval Adolf Hitler trpaslíky?

Disneyho postavičky měl podle norského muzea namalovat Adolf Hitler. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Disneyho postavičky měl podle norského muzea namalovat Adolf Hitler. | foto: AFP

PRAHA Malebné krajinky, kostelíčky, vesnická stavení ale také obrázky trpaslíků pravděpodobně kreslil jeden z nejkrutějších diktátorů všech dob Adolf Hitler. Ředitel válečného muzea v severním Norsku William Hakvaag koncem minulého týdne oznámil agentuře Reuters objev obrázků, které podle všeho namaloval německý vůdce během druhé světové války.

Kuriózní je, že jde o portréty Disneyho animovaných hrdinů. Důkazem Hitlerova autorství mají být iniciály A. H. v rohu jednotlivých kreseb a podpis „A. Hilter“ na zadní straně obrazu.

„Jsem si stoprocentně jistý, že autorem těchto kreseb je Hitler. Kdyby chtěl někdo udělat podvrh, nikdy by podpis neschovával na zadní stranu obrazu, kde je sotva k nalezení,“ řekl deníku The Daily Telegraph Hakvaag. Ředitel dále uvedl, že provedl řadu testů, které dokazují, že kresby byly namalovány v roce 1940. Je také přesvědčen, že iniciály u jednotlivých kresbiček a také podpis na obraze jsou totožné s vůdcovým rukopisem.

Sněhurku měl Hitler nejraději Na obrázcích jsou postavičky z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, který byl do kin uveden v roce 1937, a náčrtek Pinocchia z Disneyho filmu z roku 1940, u kterého iniciály chybí. „Hitler vlastnil kopii filmu Sněhurka a sedm trpaslíků a myslel si, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob,“ uvedl jako další důkaz Hitlerova autorství ředitel muzea, který obraz s kresbami trpaslíků a Pinocchia zakoupil v Německu na aukci za 300 dolarů.

Hitler, který se před svým nástupem k moci živil mimo jiné jako malíř pokojů, se pokoušel i o profesionální uměleckou dráhu. Ve svých sedmnácti letech se ve Vídni dvakrát neúspěšně pokusil dostat na Akademii výtvarných umění. Mladému a velmi ambicióznímu uchazeči pak rektor akademie Sigmund le Allemand doporučil studium architektury. K tomu mu však chyběla maturita.

Na podzim roku 2006 bylo ve Velké Británii vydraženo za 115 tisíc liber jedenadvacet akvarelů, které prokazatelně namaloval Adolf Hitler. Sada se našla na půdě jistého domu v Belgii, kde ji zřejmě v roce 1919 nechala při návratu domů rodina válečných uprchlíků z Francie. Hitler obrázky namaloval pravděpodobně během zimních měsíců, které v letech 1916 až 1918 trávil jako desátník německé armády ve Francii. Malby nesou jeho signatury.
 Objevy uměleckých děl z nacistické éry bývají často předmětem spekulací o jejich pravosti, protože se v mnoha případech jedná o podvrhy. Agentura Reuters uvedla, že kromě Hakvaagova šetření další důkazy o tom, že Hitler Disneyho figurky nakreslil, zatím chybí.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč