Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maloval Adolf Hitler trpaslíky?

Magazín

  10:21
PRAHA - Malebné krajinky, kostelíčky, vesnická stavení ale také obrázky trpaslíků pravděpodobně kreslil jeden z nejkrutějších diktátorů všech dob Adolf Hitler. Ředitel válečného muzea v severním Norsku William Hakvaag koncem minulého týdne oznámil agentuře Reuters objev obrázků, které podle všeho namaloval německý vůdce během druhé světové války.

Disneyho postavičky měl podle norského muzea namalovat Adolf Hitler. foto: AFP

Kuriózní je, že jde o portréty Disneyho animovaných hrdinů. Důkazem Hitlerova autorství mají být iniciály A. H. v rohu jednotlivých kreseb a podpis „A. Hilter“ na zadní straně obrazu.

„Jsem si stoprocentně jistý, že autorem těchto kreseb je Hitler. Kdyby chtěl někdo udělat podvrh, nikdy by podpis neschovával na zadní stranu obrazu, kde je sotva k nalezení,“ řekl deníku The Daily Telegraph Hakvaag. Ředitel dále uvedl, že provedl řadu testů, které dokazují, že kresby byly namalovány v roce 1940. Je také přesvědčen, že iniciály u jednotlivých kresbiček a také podpis na obraze jsou totožné s vůdcovým rukopisem.

Sněhurku měl Hitler nejraději Na obrázcích jsou postavičky z filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, který byl do kin uveden v roce 1937, a náčrtek Pinocchia z Disneyho filmu z roku 1940, u kterého iniciály chybí. „Hitler vlastnil kopii filmu Sněhurka a sedm trpaslíků a myslel si, že je to jeden z nejlepších filmů všech dob,“ uvedl jako další důkaz Hitlerova autorství ředitel muzea, který obraz s kresbami trpaslíků a Pinocchia zakoupil v Německu na aukci za 300 dolarů.

Hitler, který se před svým nástupem k moci živil mimo jiné jako malíř pokojů, se pokoušel i o profesionální uměleckou dráhu. Ve svých sedmnácti letech se ve Vídni dvakrát neúspěšně pokusil dostat na Akademii výtvarných umění. Mladému a velmi ambicióznímu uchazeči pak rektor akademie Sigmund le Allemand doporučil studium architektury. K tomu mu však chyběla maturita.

Na podzim roku 2006 bylo ve Velké Británii vydraženo za 115 tisíc liber jedenadvacet akvarelů, které prokazatelně namaloval Adolf Hitler. Sada se našla na půdě jistého domu v Belgii, kde ji zřejmě v roce 1919 nechala při návratu domů rodina válečných uprchlíků z Francie. Hitler obrázky namaloval pravděpodobně během zimních měsíců, které v letech 1916 až 1918 trávil jako desátník německé armády ve Francii. Malby nesou jeho signatury.
 Objevy uměleckých děl z nacistické éry bývají často předmětem spekulací o jejich pravosti, protože se v mnoha případech jedná o podvrhy. Agentura Reuters uvedla, že kromě Hakvaagova šetření další důkazy o tom, že Hitler Disneyho figurky nakreslil, zatím chybí.
Autoři:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat