31. října 2010 20:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Manžele uchvátila vila Tugendhat, nechali si podobnou postavit v Bostonu

Vila Tugendhat v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila Tugendhat v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BOSTON/BRNO Na předměstí východoamerického Bostonu vyrostl nový rodinný dům, inspirovaný údajně slavnou brněnskou vilou Tugendhat. Informoval o tom internetový server list The Boston Globe. Majitelé domu si nechali vypracovat projekt poté, co navštívili brněnskou památku z dílny architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který ji navrhl v roce 1929.

Manželský pár se dvěma dětmi si koupil pozemek se starým domem na bostonském předměstí Chestnut Hill. Původní domek nechal zbořit a pověřili architekta Martina Werminghausena, aby navrhl vilu s prvky funkcionalismu za 600.000 dolarů (deset milionů Kč).

Dům v Bostonu inspirovaný brněnskou vilou Tugendhat.

Majitelé se nechali inspirovat především tím, že stropy pater brněnské vily pater nenesou zdi, ale jen ocelové sloupy, které jsou v hodně zatížených místech kryté chromovaným plechem. Podobné sloupy nechali zabudovat i do svého domu v Chestnut Hill.

Podobně jako ve vile Tugendhat jsou podle listu hlavní předností
bostonského domu velká okna, která jsou orientována do rozlehlé zahrady stíněné velkými stromy. Oproti brněnské vile je americký dům zčásti zvenčí obložen cedrem.

Vila Tugendhat

Brněnská vila je nyní v rekonstrukci, která má skončit v únoru 2012, kdy se také v objektu otevře studijní a dokumentační centrum. Obnovu vily, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, zaplatí z větší části evropská dotace. Celková částka činí 156 milionů korun.

Rodina Tugendhatových, po kterých vile zůstal název, si luxusního domu užila jen osm let. V obavě před nacisty pak emigrovala. Když dům jeho majitelé opustili, byla vila porůznu využívána a později i přestavována, a to ne vždy ohleduplně. Přesto podle odborníků zůstal objekt nejautentičtějším dílem architekta Miese van der Rohe na evropském kontinentu.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.