Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manžele uchvátila vila Tugendhat, nechali si podobnou postavit v Bostonu

Magazín

  20:44
BOSTON/BRNO - Na předměstí východoamerického Bostonu vyrostl nový rodinný dům, inspirovaný údajně slavnou brněnskou vilou Tugendhat. Informoval o tom internetový server list The Boston Globe. Majitelé domu si nechali vypracovat projekt poté, co navštívili brněnskou památku z dílny architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který ji navrhl v roce 1929.

Vila Tugendhat v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Manželský pár se dvěma dětmi si koupil pozemek se starým domem na bostonském předměstí Chestnut Hill. Původní domek nechal zbořit a pověřili architekta Martina Werminghausena, aby navrhl vilu s prvky funkcionalismu za 600.000 dolarů (deset milionů Kč).

Dům v Bostonu inspirovaný brněnskou vilou Tugendhat.

Majitelé se nechali inspirovat především tím, že stropy pater brněnské vily pater nenesou zdi, ale jen ocelové sloupy, které jsou v hodně zatížených místech kryté chromovaným plechem. Podobné sloupy nechali zabudovat i do svého domu v Chestnut Hill.

Podobně jako ve vile Tugendhat jsou podle listu hlavní předností
bostonského domu velká okna, která jsou orientována do rozlehlé zahrady stíněné velkými stromy. Oproti brněnské vile je americký dům zčásti zvenčí obložen cedrem.

Vila Tugendhat

Brněnská vila je nyní v rekonstrukci, která má skončit v únoru 2012, kdy se také v objektu otevře studijní a dokumentační centrum. Obnovu vily, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, zaplatí z větší části evropská dotace. Celková částka činí 156 milionů korun.

Rodina Tugendhatových, po kterých vile zůstal název, si luxusního domu užila jen osm let. V obavě před nacisty pak emigrovala. Když dům jeho majitelé opustili, byla vila porůznu využívána a později i přestavována, a to ne vždy ohleduplně. Přesto podle odborníků zůstal objekt nejautentičtějším dílem architekta Miese van der Rohe na evropském kontinentu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat