Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mao chtěl exportovat Číňanky do USA

Magazín

  13:38
WASHINGTON - Komunistický vůdce údajně nabídl USA miliony čínských žen, aby tak zahájil vzájemný obchod. Dokument z roku 1973 odtajnilo americké ministerstvo zahraničí.

Mao Ce-tung. foto: AFP

Překvapivý návrh poslat 10 milionů čínských žen do Spojených států amerických prý padl během rozhovoru mezi čínským vůdcem Mao Ce-tungem a velvyslancem Spojených států amerických Henry Kissingerem v roce 1973. Tato informace se objevila v dokumentu, který v úterý uvolnilo americké ministerstvo zahraničí.¨

Mocný vůdce komunistické Číny věřil, že masová emigrace čínských žen do USA by mohla nastartovat mezinárodní obchod mezi oběma zeměmi, ale zároveň poškodit Spojené státy populační explozí podobné té čínské.

Dosud utajovaná listina, týkající se americko-čínských vztahů v letech 1973-1976, popisuje přepis rozhovoru čínského vůdce a amerického diplomata, který se mimo jiné týkal hrozby Sovětského svazu nebo Tchaj-wanu. Dlouhý rozhovor se konal v Maově rezidenci a skončil až dlouho po půlnoci. Čínský vůdce s doutníkem v puse prý během schůzky upozornil na neutěšený mezinárodní obchod mezi Čínou a Spojenými státy.

"Jediné, čeho máme nadbytek, jsou ženy"
Upozornil však na to, že jeho země je velmi chudá a jediné, „čeho máme nadbytek, jsou ženy“. Nejprve americkému politikovi nabídl poslat „tisíce“ žen, ale v průběhu hovoru se tato suma vyšplhala na „10 milionů“. Henry Kissinger, který v té době pracoval jako bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona, vzal tuto nabídku jako vtip a se smíchem opáčil, že Spojené státy americké nemají žádné kvóty ani tarify pro dovoz čínských žen. Poté se snažil rozhovor stočit na problematiku Sovětského svazu a další mezinárodní zájmy.

Cílem rozhovoru bylo pro Kissingera především obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi rok poté, co americký prezident Nixon navštívil Čínu. Mao se však neustále k tématu žen v rozhovoru vracel. „Nechte je přesídlit do vaší země. Bude to pro vás pohroma, ale naší zemi sejmete z ramenou veliké břímě,“ řekl údajně vůdce Kissingerovi. „Chcete čínské ženy? Můžeme vám jich dát 10 milionů,“ řekl. „Zaplaví vaši zemi a poškodí ji. V naší zemi máme mnoho žen a všechny jsou toho schopné. Neustále rodí děti, kterých už máme víc než dost,“ pokračoval. „Je to pro nás nová nabídka, musíme ji nejprve projednat,“ odvětil diplomaticky Kissinger.

„Ženy nejsou schopny boje“ Oba političtí představitelé se pak nakrátko vrátili k hrozbě Sovětského svazu. Mao Ce-tung uvedl, že by si přál, aby Moskva zaútočila na Čínu. Byl si totiž jistý, že by jeho země Sověty porazila. „Ale máme tolik žen, které neumějí bojovat,“ povzdechl si.

Jeden z čínských představitelů, který byl také na schůzce přítomen, upozornil Mao Ce-tunga, že pokud bude zveřejněn zápis ze schůzky, jeho výroky týkající se žen pobouří čínský lid. Podle serveru BBC News se prý poté Mao omluvil za své výroky překladatelce a s Kissingerem se domluvili, že obsah schůzky zůstane utajen.
Autoři:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...