Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mao chtěl exportovat Číňanky do USA

Mao Ce-tung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mao Ce-tung. | foto: AFP

WASHINGTON Komunistický vůdce údajně nabídl USA miliony čínských žen, aby tak zahájil vzájemný obchod. Dokument z roku 1973 odtajnilo americké ministerstvo zahraničí.

Překvapivý návrh poslat 10 milionů čínských žen do Spojených států amerických prý padl během rozhovoru mezi čínským vůdcem Mao Ce-tungem a velvyslancem Spojených států amerických Henry Kissingerem v roce 1973. Tato informace se objevila v dokumentu, který v úterý uvolnilo americké ministerstvo zahraničí.¨

Mocný vůdce komunistické Číny věřil, že masová emigrace čínských žen do USA by mohla nastartovat mezinárodní obchod mezi oběma zeměmi, ale zároveň poškodit Spojené státy populační explozí podobné té čínské.

Dosud utajovaná listina, týkající se americko-čínských vztahů v letech 1973-1976, popisuje přepis rozhovoru čínského vůdce a amerického diplomata, který se mimo jiné týkal hrozby Sovětského svazu nebo Tchaj-wanu. Dlouhý rozhovor se konal v Maově rezidenci a skončil až dlouho po půlnoci. Čínský vůdce s doutníkem v puse prý během schůzky upozornil na neutěšený mezinárodní obchod mezi Čínou a Spojenými státy.

"Jediné, čeho máme nadbytek, jsou ženy"
Upozornil však na to, že jeho země je velmi chudá a jediné, „čeho máme nadbytek, jsou ženy“. Nejprve americkému politikovi nabídl poslat „tisíce“ žen, ale v průběhu hovoru se tato suma vyšplhala na „10 milionů“. Henry Kissinger, který v té době pracoval jako bezpečnostní poradce prezidenta Richarda Nixona, vzal tuto nabídku jako vtip a se smíchem opáčil, že Spojené státy americké nemají žádné kvóty ani tarify pro dovoz čínských žen. Poté se snažil rozhovor stočit na problematiku Sovětského svazu a další mezinárodní zájmy.

Cílem rozhovoru bylo pro Kissingera především obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi rok poté, co americký prezident Nixon navštívil Čínu. Mao se však neustále k tématu žen v rozhovoru vracel. „Nechte je přesídlit do vaší země. Bude to pro vás pohroma, ale naší zemi sejmete z ramenou veliké břímě,“ řekl údajně vůdce Kissingerovi. „Chcete čínské ženy? Můžeme vám jich dát 10 milionů,“ řekl. „Zaplaví vaši zemi a poškodí ji. V naší zemi máme mnoho žen a všechny jsou toho schopné. Neustále rodí děti, kterých už máme víc než dost,“ pokračoval. „Je to pro nás nová nabídka, musíme ji nejprve projednat,“ odvětil diplomaticky Kissinger.

„Ženy nejsou schopny boje“ Oba političtí představitelé se pak nakrátko vrátili k hrozbě Sovětského svazu. Mao Ce-tung uvedl, že by si přál, aby Moskva zaútočila na Čínu. Byl si totiž jistý, že by jeho země Sověty porazila. „Ale máme tolik žen, které neumějí bojovat,“ povzdechl si.

Jeden z čínských představitelů, který byl také na schůzce přítomen, upozornil Mao Ce-tunga, že pokud bude zveřejněn zápis ze schůzky, jeho výroky týkající se žen pobouří čínský lid. Podle serveru BBC News se prý poté Mao omluvil za své výroky překladatelce a s Kissingerem se domluvili, že obsah schůzky zůstane utajen.
,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.