Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marihuanu prý vyzkoušelo 166 milionů lidí

Magazín

  11:10
CANBERRA - Odhadovaných 166 milionů lidí po celém světě užívá marihuanu, nebo ji alespoň vyzkoušeli. A to přesto, že výzkum varuje před negativními vlivy jejího používání. Podle agentury Reuters na to upozornili australští vědci v souhrnné studii publikované v prestižním lékařském časopise The Lancet.

Kuřák marihuany foto: Lidové noviny

Wayne Hall a Louisa Degenhardtová provedli souhrn negativních dopadů používání marihuany na lidské zdraví. Vycházeli z údajů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) a z odborných lékařských periodik za posledních deset let.

V roce 2006 měl na celém světě jeden z 25 lidí mezi 15 a 64 lety zkušenost s nejčastěji používanou "lehkou" drogou. V současnosti se marihuana nejvíce užívá v USA a v Austrálii, následuje Evropa. Počet uživatelů v těchto "tradičních" oblastech klesá.

Díky velkému počtu obyvatel však pochází stále více konzumentů z rozvojových států, konkrétně jedna třetina z Asie, jedna čtvrtina z Afriky.

Typický uživatel se s drogou seznámil před dovršením plnoletosti, nejvíce konzumentů je však mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Se zaměstnáním na plný úvazek a založením rodiny užívání drogy klesá.

Deset procent lidí, kteří se dostali do kontaktu s konopím, se stalo každodenními uživateli, 20-30 procent lidí začalo marihuanu konzumovat každý týden. U konzumentů marihuany je velice pravděpodobné pozdější užívání jiných drog, včetně heroinu a kokainu.

Pravidelní kuřáci konopí trpí chronickými záněty průdušek, kašlem, dušností a zahleněním. Kouření drogy během těhotenství způsobuje menší porodní váhu, ale zřejmě nezpůsobuje vrozené vady dítěte.

Poruchy s učením, pamětí a udržením pozornosti byly zaznamenány především u těžkých uživatelů. Riziko schizofrenie bylo u osmnáctiletých uživatelů více než dvojnásobné.

"Nejpravděpodobnějšími účinky užívání jsou závislost, zvýšené riziko dopravních nehod, dýchací obtíže, nemoci srdce a oběhového systému. U pravidelné konzumace hrozí zejména negativní dopady na psychosociální vývoj a duševní zdraví dospívajících," uzavřeli autoři.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat