Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Marihuanu prý vyzkoušelo 166 milionů lidí

Kuřák marihuany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák marihuany | foto: Lidové noviny

CANBERRA Odhadovaných 166 milionů lidí po celém světě užívá marihuanu, nebo ji alespoň vyzkoušeli. A to přesto, že výzkum varuje před negativními vlivy jejího používání. Podle agentury Reuters na to upozornili australští vědci v souhrnné studii publikované v prestižním lékařském časopise The Lancet.

Wayne Hall a Louisa Degenhardtová provedli souhrn negativních dopadů používání marihuany na lidské zdraví. Vycházeli z údajů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) a z odborných lékařských periodik za posledních deset let.

V roce 2006 měl na celém světě jeden z 25 lidí mezi 15 a 64 lety zkušenost s nejčastěji používanou "lehkou" drogou. V současnosti se marihuana nejvíce užívá v USA a v Austrálii, následuje Evropa. Počet uživatelů v těchto "tradičních" oblastech klesá.

Díky velkému počtu obyvatel však pochází stále více konzumentů z rozvojových států, konkrétně jedna třetina z Asie, jedna čtvrtina z Afriky.

Typický uživatel se s drogou seznámil před dovršením plnoletosti, nejvíce konzumentů je však mezi dvacátým a třicátým rokem věku. Se zaměstnáním na plný úvazek a založením rodiny užívání drogy klesá.

Deset procent lidí, kteří se dostali do kontaktu s konopím, se stalo každodenními uživateli, 20-30 procent lidí začalo marihuanu konzumovat každý týden. U konzumentů marihuany je velice pravděpodobné pozdější užívání jiných drog, včetně heroinu a kokainu.

Pravidelní kuřáci konopí trpí chronickými záněty průdušek, kašlem, dušností a zahleněním. Kouření drogy během těhotenství způsobuje menší porodní váhu, ale zřejmě nezpůsobuje vrozené vady dítěte.

Poruchy s učením, pamětí a udržením pozornosti byly zaznamenány především u těžkých uživatelů. Riziko schizofrenie bylo u osmnáctiletých uživatelů více než dvojnásobné.

"Nejpravděpodobnějšími účinky užívání jsou závislost, zvýšené riziko dopravních nehod, dýchací obtíže, nemoci srdce a oběhového systému. U pravidelné konzumace hrozí zejména negativní dopady na psychosociální vývoj a duševní zdraví dospívajících," uzavřeli autoři.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...