Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Marilyn Monroe měla žít

Elegantní Marilyn Monroe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elegantní Marilyn Monroe. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Dne 5. srpna 1962 přišel Hollywood o svou tehdejší největší ikonu: šestatřicetiletá Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá ve své posteli. Zatímco příčina smrti – předávkování barbituráty – byla zřejmá, o důvodu sebevraždy se začalo okamžitě spekulovat.

Vyrojily se konspirační teorie, že za smrtí zbožňované herečky stojí někdo cizí.

Na dodnes neobjasněný případ vrhá trochu světla tajná zpráva FBI, kterou nedávno objevil australský režisér Philippe Mora mezi dokumenty zveřejněnými na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Z třístránkového dokumentu vyplývá, že Monroe sice spáchala demonstrativní sebevraždu, ale lidé z jejího okolí o tom předem věděli a záměrně ji nechali zemřít. Její smrt byla prý součástí spiknutí zosnovaného s vědomím a možná i za účasti tehdejšího amerického ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho.

Motiv komplotu zpráva FBI výslovně nezmiňuje, naznačuje ale, že mohlo jít o umlčení Marilyn. Ta totiž vyhrožovala, že zveřejní svůj románek s Kennedym. Herečka si prý uvědomila, že Kennedy neopustí svou manželku, jak sliboval.

Zpráva podrobně rozvádí i vztah mezi Monroe a Kennedym, zmiňuje nevázané večírky a lesbické hrátky.

Spiknutí s psychiatrem
Na spiknutí se podle FBI podílel hereččin psychiatr Ralph Greenson, její sekretářka a tisková mluvčí Pat Newcombová a hospodyně Eunice Murrayová. Hlavní úlohu ale sehrál herec britského původu Peter Lawford, manžel Kennedyho sestry. Ten věděl od známých Marilyn, že hvězda má sklony k předstírání sebevražedných pokusů, protože tím chce vzbudit lítost.

Rozhodl se ji proto povzbudit k další demonstrativní sebevraždě prášky a ujistil ji, že ji lékaři včas objeví a vypumpují jí žaludek.

Poté se Lawford dohodl s psychiatrem, který herečku léčil kvůli citovým problémům a závislosti na barbiturátech. Lékař celebritě na Lawfordův popud předepsal šedesát tablet Seconalu, který se používal proti nespavosti a úzkostem. Zpráva FBI podotýká, že recept zněl na „neobvyklé množství“ tabletek – obzvlášť vzhledem k tomu, že Monroe psychiatra navštěvovala pravidelně a mohla si prášky nechat předepisovat po menších dávkách při každém sezení.

Hospodyně poté nechala tubu s léky úmyslně na nočním stolku herečky. Podle FBI zavolal Lawfordovi v den otravy Robert Kennedy a ptal se, jestli už je Marilyn mrtvá. Lawford herečce zatelefonoval a chvíli s ní mluvil. Později to zkusil ještě jednou, aby se ujistil, že už neodpovídá.

Mluvila FBI pravdu?
Režisér Mora, který se se svým objevem svěřil deníku Sydney Morning Herald, je přesvědčen, že zpráva je „nepochybně pravá“. Jinou otázkou zůstává, zda je také pravdivá. „Jde o špinavý trik Kennedyho odpůrců, nebo se konečně dovídáme pravdu?“ ptá se Mora ve zveřejněném článku.

Pravdivost informací ve zprávě, která se ve své době dostala do rukou pěti nejvýše postavených důstojníků FBI, již však podle režiséra nelze ověřit. Všechny osoby, které byly do případu zapleteny, jsou už po smrti.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...