130 let
Elegantní Marilyn Monroe.

Elegantní Marilyn Monroe. | foto: Reprofoto

Marilyn Monroe měla žít

Magazín
  •   15:19
WASHINGTON - Dne 5. srpna 1962 přišel Hollywood o svou tehdejší největší ikonu: šestatřicetiletá Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá ve své posteli. Zatímco příčina smrti – předávkování barbituráty – byla zřejmá, o důvodu sebevraždy se začalo okamžitě spekulovat.

Vyrojily se konspirační teorie, že za smrtí zbožňované herečky stojí někdo cizí.

Na dodnes neobjasněný případ vrhá trochu světla tajná zpráva FBI, kterou nedávno objevil australský režisér Philippe Mora mezi dokumenty zveřejněnými na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Z třístránkového dokumentu vyplývá, že Monroe sice spáchala demonstrativní sebevraždu, ale lidé z jejího okolí o tom předem věděli a záměrně ji nechali zemřít. Její smrt byla prý součástí spiknutí zosnovaného s vědomím a možná i za účasti tehdejšího amerického ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho.

Motiv komplotu zpráva FBI výslovně nezmiňuje, naznačuje ale, že mohlo jít o umlčení Marilyn. Ta totiž vyhrožovala, že zveřejní svůj románek s Kennedym. Herečka si prý uvědomila, že Kennedy neopustí svou manželku, jak sliboval.

Zpráva podrobně rozvádí i vztah mezi Monroe a Kennedym, zmiňuje nevázané večírky a lesbické hrátky.

Spiknutí s psychiatrem
Na spiknutí se podle FBI podílel hereččin psychiatr Ralph Greenson, její sekretářka a tisková mluvčí Pat Newcombová a hospodyně Eunice Murrayová. Hlavní úlohu ale sehrál herec britského původu Peter Lawford, manžel Kennedyho sestry. Ten věděl od známých Marilyn, že hvězda má sklony k předstírání sebevražedných pokusů, protože tím chce vzbudit lítost.

Rozhodl se ji proto povzbudit k další demonstrativní sebevraždě prášky a ujistil ji, že ji lékaři včas objeví a vypumpují jí žaludek.

Poté se Lawford dohodl s psychiatrem, který herečku léčil kvůli citovým problémům a závislosti na barbiturátech. Lékař celebritě na Lawfordův popud předepsal šedesát tablet Seconalu, který se používal proti nespavosti a úzkostem. Zpráva FBI podotýká, že recept zněl na „neobvyklé množství“ tabletek – obzvlášť vzhledem k tomu, že Monroe psychiatra navštěvovala pravidelně a mohla si prášky nechat předepisovat po menších dávkách při každém sezení.

Hospodyně poté nechala tubu s léky úmyslně na nočním stolku herečky. Podle FBI zavolal Lawfordovi v den otravy Robert Kennedy a ptal se, jestli už je Marilyn mrtvá. Lawford herečce zatelefonoval a chvíli s ní mluvil. Později to zkusil ještě jednou, aby se ujistil, že už neodpovídá.

Mluvila FBI pravdu?
Režisér Mora, který se se svým objevem svěřil deníku Sydney Morning Herald, je přesvědčen, že zpráva je „nepochybně pravá“. Jinou otázkou zůstává, zda je také pravdivá. „Jde o špinavý trik Kennedyho odpůrců, nebo se konečně dovídáme pravdu?“ ptá se Mora ve zveřejněném článku.

Pravdivost informací ve zprávě, která se ve své době dostala do rukou pěti nejvýše postavených důstojníků FBI, již však podle režiséra nelze ověřit. Všechny osoby, které byly do případu zapleteny, jsou už po smrti.

Autoři: Tereza Palečková, ČTK