11. dubna 2009 9:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mary Poppins porazila Harryho Pottera

Scéna z filmu Mary Poppinsová, který byl natočen v roce 1964. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scéna z filmu Mary Poppinsová, který byl natočen v roce 1964. | foto: Disney

LONDÝN Snímek z dílny Walta Disneye natočený v roce 1964 v hlavní roli s Julie Andrewsovou se v britské anketě o nejlepší rodinný film všech dob dostal před sérii filmů o malém čarodějovi Harry Potterovi.

Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, v anketě hlasovalo celkem 2000 dětských i dospělých filmových diváků. Do první desítky se dostaly mimo jiné filmy Karlík a továrna na čokoládu, Čaroděj ze země Oz nebo Hvězdné války.

Top ten

1.      Mary Poppinsová

2.      Harry Potter

3.      Čaroděj se země Oz

4.      Bambi

5.      E. T. Mimozemšťan

6.      Karlík a továrna na čokoládu

7.      Hvězdné války

8.      Pomáda

9.      Sám doma

10. Šrek

Když si ale účastníci ankety měli vybrat svoji nejoblíběnější filmovou scénu, na celé čáře zvítězil záběr, ve kterém Harry Potter na londýnském nádraží King's Cross najde tajné nastupiště devět a tři čtvrtě, které je pro obyčejné smrtelníky neviditelné. Hned v závěsu se umístila scéna z filmu Mary Poppinsová, ve které herec Dick van Dyke se skupinou kominíků tančí po střechách Londýna.

Jeden z dotazovaných uvedl jako nejlepší filmový moment potápění Titaniku ve filmu s Leonardem di Capriem a Kate Winsletovou. Další jmenoval záběr z oscarového Milionáře z chatrče, ve kterém hlavní hrdina coby malý chlapec skočí do žumpy pro fotku oblíbeného filmového herce.

Mezi nejpopulárnější filmové scény se ještě umístilo volání domů E.T. Mimozemšťana a zpívaní domorodých Umpa-Lumpů ve filmu Karlík a továrna na čokoládu.

“Rodinné chození do kina je jednou z mála příležitostí, kdy rodiče a děti mohou společně relaxovat a na chvíli zapomenout na stres každodenního života,” řekl deníku Paul Ross, jeden z iniciátorů ankety.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz