Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matka zaplatí odškodnění za posedlost jedničkami

Magazín

  8:32
SOUL - Odškodnění ve výši deset milionů wonů (přes 150 000 korun) musí podle rozhodnutí jihokorejského soudu zaplatit manželovi žena, která týrala syna kvůli špatným známkám ve škole. Soud tak ve středu uzavřel rozvodový případ, který přitáhl pozornost k jihokorejské posedlosti vzděláním dětí, napsala agentura AFP.
Asijský školák - ilustrační foto

Asijský školák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pár, jehož jméno zprávy neuvádějí, se vzal v roce 1992, ale začal se zuřivě hádat poté, co začala posedlost ženy co nejlepšími výsledky dcery a syna ve škole. Matka podle soudu slovně i fyzicky napadala syna, když byla nespokojená s jeho známkami, a protěžovala dceru, která si ve škole vedla lépe. Drsné zacházení se synem vyústilo v nesmiřitelné rozpory mezi manželem a manželkou, kteří od roku 2008 nesdíleli v rodinném domě stůl ani lože.

Soud svěřil dceru do péče matky a o syna se bude nadále starat otec, který od manželky dostane stanovené odškodnění. To je v jihokorejském soudnictví mimořádným jevem, protože místní soudy jen výjimečně nařizují ženě, aby cokoli platila manželovi v rozvodovém vyrovnání.

Jihokorejské děti a dospívající jsou pod mimořádným tlakem, aby co nejlépe prospívali ve škole a dostali se na prestižní střední a vysoké školy.

Studijní výsledky mají velký vliv nejen na budoucí povolání, ale například i na výběr životního partnera či partnerky. Důsledkem tohoto tlaku je stoupající počet sebevražd školáků; podle oficiálních statistik vzrostl z průměrně stovky ročně v roce 2003 na více než dvojnásobek v roce 2009.

Autoři: ,
Témata: manželé, AFP

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!