3. června 2012 0:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Medaili cti má i rodák z Čech, od války Severu proti Jihu

Americká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká vlajka | foto: ČTK

PRAHA/ WASHINGTON Nejvyšší americké vojenské vyznamenání, Medaili cti, získal i rodák z Čech. Stalo se tak poté, co bojoval ve válce Severu proti Jihu v 19. století. Oceněným je Leopold Karpeles z pražské židovské rodiny, který se narodil v roce 1838.

Medaili tehdy získal za odvahu, kterou projevil v bojích, jichž se účastnil na straně Severu. S odvoláním na archivářku židovské historické společnosti ve Washingtonu Wendy Turmanovou to dnes uvedl Český rozhlas Radiožurnál.

Podle odborníků z Vojenského historického ústavu je to zatím jediný známý případ, kdy toto vyznamenání dostal někdo původem z Čech. Medaile cti je nejvyšším vojenským vyznamenáním udělovaným vládou Spojených států amerických.

Za výjimečnou odvahu

Je udělována příslušníkům amerických ozbrojených sil, kteří se vyznamenali "výjimečnou odvahou a nebojácností v nebezpečí vlastního života, nad rámec svých povinností, v době kdy byli povoláni do akce proti nepříteli Spojených států". Vyznamenanému či jeho pozůstalým medaili předává jménem kongresu prezident USA.

Radiožurnál uvedl, že o Karpelesově životě a příbuzných v tuzemsku toho není mnoho známo. Ve Spojených státech bydlel ve Washingtonu. Do USA podle rozhlasu odešel jako chlapec, zřejmě po roce 1848, kdy šel asi do učení.

Do občanské války se Karpeles podle dcery zapojil proto, že chtěl bojovat proti otroctví. V jedné z bitev přispěl svou statečností k tomu, že se pěší pluk Severu neobrátil na útěk, v bojích byl dvakrát zraněn, uvedl rozhlas.

O tom, že Karpeles pocházel z Prahy, se podle Radiožurnálu dosud nevědělo asi kvůli nepřesným záznamům. Ve washingtonském archivu židovské historické společnosti je zapsán jako rodák z Prahy, na oficiálním seznamu je ale veden jako rodák z Maďarska.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Buď to mělo vyjadřovat to, že je z Rakouska-Uherska, ale vyloučeno není podle rozhlasu ani to, že se v Maďarsku opravdu narodil. "V každém případě ale vyrůstal v Praze. On sám Prahu jako místo původu také označoval," uvedl Radiožurnál.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz