Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvěd se vrátil domů, medvědice čeká za dveřmi

Slovensko

  9:28
BRNO - Lední medvěd Umca má za sebou několik týdnů sexuální abstinence. Trávil je v bratislavské zoo – a protože na celém Slovensku jsou lední medvědi maximálně vycpaní, na zájem návštěvníků si tam nemohl stěžovat. Včera se vrátil do Brna, kde je jeho partnerka Cora: na opětovné setkání si ale ještě nějakou chvíli počkají.

Medvěd Umca foto: ČTK

Umca zůstane ještě dva týdny ve výběhu sám, zatímco Cora je izolovaná v porodním boxu. V to, že by ještě nyní porodila Umcovy potomky, už ale nevěří ani největší optimisté. "Nepustíme ji, protože se bojíme zákona schválnosti. Od listopadu čekáme, teď přivezeme Umcu a šup, budou medvíďata," zažertoval ředitel zoo Martin Hovorka. Vyčkávají i na Slovensku, úpravy výběhu po Umcovi pro mývaly si naplánovali na později.

Zoologové poslali Umcu na Slovensko, protože se domnívali, že je Cora březí. Tahala je za nos a očekávaná medvíďata neporodila. "Počkáme pro jistotu do začátku února, což je nejpozdější doložené narození ledních medvíďat v zajetí, a pak pustíme Umcu ke Coře," doplnil Hovorka.

Až se medvědí partneři potkají opět "čenichem v čenich", mohou se pokusit znovu o zplození potomstva. V zoo doufají, že znovu přivedou na svět medvíďata, která byla předloni návštěvnickým hitem.

Samce musí chovatelé včas od březí samice odvézt. Mohl by potomky zabít. Když se medvídě narodí, váží přibližně čtyřistakrát méně než jeho matka. Proto ostatně ani březost medvědice nelze bez riskantního uspávání prokázat – odvozuje se od jejího chování, zvýšeného příjmu potravy a odchodu do brlohu. Čerstvě narozená medvíďata jsou malá, holá, slepá a hluchá, nemají vyvinutý imunitní systém. První tři měsíce proto tráví s matkou, která se od nich nemůže vzdálit a v případě vyrušení je může zabít. Proto i v Brně lze stále do jejího brlohu nahlédnout jen pomocí kamer, jejichž záběry nabízejí zoologové i prostřednictvím internetu.

Až v budoucnu bude Cora čekat mladé, Umca už se zřejmě nebude muset preventivně stěhovat. "Přesuny mu neprospívají, včera ho už do bedny slovenští kolegové nemohli ani dostat a museli ho uspat," upozornil Hovorka. Proto v zoo plánují takové úpravy ve výběhu, které by umožnily, aby medvěd zůstal alespoň do doby, než se medvíďata opravdu narodí. "Teprve pak bychom řešili, co dělat, a případně ho poslali jinam. Než medvědice vyjde s medvíďaty do výběhu, měli bychom na rozhodování tři měsíce," plánuje Hovorka.