Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvědí hvězda Knut musí být vykastrován, chtějí to ochránci zvířat

Magazín

  21:55
BERLÍN - Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady, musí být vykastrován, aby se zabránilo zabřeznutí jeho italské sestřenice Gianny, která s ním sdílí výběh. Podle AFP to dnes uvedla asociace na ochranu zvířat PeTA.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci třetí narozeniny. foto: Thomas PeterReuters

"Jedině Knutova kastrace může zabezpečit jeho dlouhodobý pobyt s Giannou," uvedla ve svém prohlášení německá pobočka PeTA.

Oba medvědi mají společného dědečka Olafa. Podle asociace nelze početí potomka pokrevně příbuzných zvířat zabránit žádným jiným způsobem. Případné zabřeznutí by totiž "značně uškodilo politice trvale udržitelného chovu v zoologických zahradách snížením genetické rozmanitosti."

Gianna se přistěhovala k nejslavnějšímu německému medvědovi před několika měsíci, protože se zvětšuje její domovský výběh pro lední medvědy v mnichovském Hellabrunnu.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci třetí narozeniny.

Po krátkém období soužití si na sebe medvědi zvykli a podle všeho jim společný život vyhovuje.

Lední medvědi dosahují sexuální dospělosti ve čtyřech letech, samice mohou zabřeznout již ve třech letech. Teoreticky by tak mohl Knut počít potomka už letos, čtvrté narozeniny totiž oslaví začátkem prosince.

Knut se stal hvězdou prakticky ihned po svém narození. Byl prvním medvědem narozeným po 30 letech v berlínské zoo. Matka Knuta po porodu odmítla, odchovat ho tak musel pečovatel s kojeneckou lahví.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...