Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medvědí hvězda Knut musí být vykastrován, chtějí to ochránci zvířat

Magazín

  21:55
BERLÍN - Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady, musí být vykastrován, aby se zabránilo zabřeznutí jeho italské sestřenice Gianny, která s ním sdílí výběh. Podle AFP to dnes uvedla asociace na ochranu zvířat PeTA.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci třetí narozeniny. foto: Thomas PeterReuters

"Jedině Knutova kastrace může zabezpečit jeho dlouhodobý pobyt s Giannou," uvedla ve svém prohlášení německá pobočka PeTA.

Oba medvědi mají společného dědečka Olafa. Podle asociace nelze početí potomka pokrevně příbuzných zvířat zabránit žádným jiným způsobem. Případné zabřeznutí by totiž "značně uškodilo politice trvale udržitelného chovu v zoologických zahradách snížením genetické rozmanitosti."

Gianna se přistěhovala k nejslavnějšímu německému medvědovi před několika měsíci, protože se zvětšuje její domovský výběh pro lední medvědy v mnichovském Hellabrunnu.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci třetí narozeniny.

Po krátkém období soužití si na sebe medvědi zvykli a podle všeho jim společný život vyhovuje.

Lední medvědi dosahují sexuální dospělosti ve čtyřech letech, samice mohou zabřeznout již ve třech letech. Teoreticky by tak mohl Knut počít potomka už letos, čtvrté narozeniny totiž oslaví začátkem prosince.

Knut se stal hvězdou prakticky ihned po svém narození. Byl prvním medvědem narozeným po 30 letech v berlínské zoo. Matka Knuta po porodu odmítla, odchovat ho tak musel pečovatel s kojeneckou lahví.

Autoři: ,