Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvědice Cora nakonec sežrala obě mláďata

Magazín

  18:47aktualizováno  16. listopadu 9:45
BRNO - Lední medvědice Cora z brněnské zoologické zahrady v úterý porodila dvě mláďata. První se už pravděpodobně narodilo mrtvé. Druhé nepřežilo noc. Obě medvíďata samice sežrala. Podle zoo zřejmě nebyla životaschopná.

Lední medvěd (ilustrační foto) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Cora porodila dvě mláďata. První přišlo na svět v 15:30. Bylo nehybné, z boxu se neozýval zvuk. Toto medvídě nebylo asi životaschopné a uhynulo. Podle prvotních informací ho samice sežrala.

"Cora ovšem nesežrala mládě, ale jak ukázaly záznamy, šlo pouze o placentu. Mládě poté nebylo delší dobu vidět, Cora jej zřejmě ukryla do slámy což napovídá tomu, že mládě se narodilo mrtvé," uvedla brněnská zoo na svých stránkách.

Kolem 20:00 medvědice porodila podruhé. Mládě očistila, dala mu napít mléka a poté jej zabalila do slámy a zahřívala ho tlapou, což bylo podle zoo dobré znamení. Později usnula a v boxu se už nic nedělo.V noci i v brzkých ranních hodinách se Cora chovala klidně. Na některých záběrech kamery jsou již u matky obě mláďata. "Kolem 9. hodiny ranní ovšem přišel obrat. Cora zjistila, že oba potomci jsou mrtví a sežrala je," uvedla mluvčí zoo Lucie Kapounová.

Mědvědice v divočině by prý postupovala zcela stejně: "Měla velkou snahu o to se o medvíďata postarat, ale nevyšlo to. To, že je sežrala, je zcela přirozené," dodala mluvčí. Podle ní je velká naděje, že Cora s partnerem Umcou přivedou na svět v budoucnu zdravá mláďata.

Odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně složitý a pokud by se zdařil, šlo by podle zoo o chovatelskou senzaci. Cora rodila už několikrát, úspěšně odchovala jen dvojčata Billa a Toma.

Medvědice Cora s mláďaty (archivní snímek z roku 2008).

Medvědice Cora s mláďaty (archivní snímek z roku 2008).

Odchovaná medvíďata v brněnské zoo

V roce 2007 Cora úspěšně odchovala dvojčata Toma a Billa. Stala se chovatelskou senzací a turistickou atrakcí, která v sezoně 2008 zvýšila návštěvnost zoo o 70.000 lidí. I loni přivedla na svět dvojčata, nepodařilo se je ale odchovat. Po narození Billa s Tomem zaznamenala zahrada v sezoně 2008 návštěvnost 320.000 lidí, vůbec nejvyšší za uplynulých 20 let. Obvykle do zahrady ročně zavítá kolem čtvrt milionu lidí. Bill s Tomem, pojmenovaní po lídrech německé hudební skupiny Tokio Hotel, rozpoutali doslova medvídkovskou mánii. Obchody se suvenýry v zoologické zahradě tehdy prodaly stovky plyšových ledních medvídků. Zoo se tak vlivem vyššího zájmu veřejnosti zvýšil meziročně čistý zisk o tři miliony korun.

Zdroj: ČTK


Zoologická zahrada je jednou z příspěvkových organizací Brna. Letos hospodaří se 76 miliony korun. Pro příští rok bude muset vystačit s rozpočtem téměř o čtvrtinu nižším, k dispozici má mít 54,6 milionu korun.

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat