Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvídek Knut, 2. díl

Magazín

  8:42
BERLÍN - V norimberské zoo se v těchto dnech opakuje podobný příběh, který před rokem proslavil po celém světě ledního medvídka Knuta z berlínské zoo. Toho zavrhla vlastní matka a péči o něj úspěšně převzal chovatel. Vedení zoo v Norimberku se podobně zachovalo v úterý – rozhodlo uměle vyživovat mládě medvědice Very.

Medvědice Vera se svým potomkem těsně před tím, než jí ho chovatelé odebrali. foto: ČTK

Rozhodnutí vzešlo ze smutných příčin. Jiná medvědice – Vilma – pravděpodobně sežrala své dva potomky, kteří se narodili v listopadu. Vedení zoo tvrdí, že je to v přírodě běžné, ochránci zvířat však namítají, že mělo nešťastné události předejít. V případě dvou zmizelých medvíďat se ještě do pondělního rána chovatelé v Norimberku domnívali, že je vše v pořádku. Když se ale před polednem nervózní Vilma poprvé od narození obou mláďat objevila u posuvných vrat svého chovného boxu, po medvíďatech nebylo ani stopy. Vedení zahrady pověřilo odpovědného chovatele zběžnou kontrolou útulku a nejhorší obavy se potvrdily. Uvnitř nebyla mláďata k nalezení. Podle zoologické zahrady je nanejvýš pravděpodobné, že je matka snědla. Tak je to prý běžné v přírodě, pokud potomci trpí nemocí nebo jsou slabí. „Dravá zvířata se vyznačují tím, že svá mláďata sežerou, jestliže nejsou v pořádku,“ řekl ředitel norimberské zoo Dag Encke.

Německý svaz ochránců přírody však zahrnul vedení zoo výčitkami. „Zoo mohla zasáhnout dříve,“ tvrdí šéf svazu Thomas Schröder. Zároveň zdůraznil, že ochránci přírody ze zásady chov ledních medvědů v zajetí odmítají. Když už je ale nějaké zařízení chová, přebírá za ně „etický závazek“, vysvětlil Schröder. Medvíďata v Norimberku už před několika dny přestala kňučet. Chovatelé to však vyhodnotili jako znamení toho, že je o ně dobře postaráno, a nevěnovali tomu zvláštní pozornost. Zoologická zahrada přitom podle Enckeho dodržela aktuální doporučení evropského programu chovu zvířat (EEP), podle nějž se má chovný prostor kontrolovat nejdříve šest týdnů po narození mláďat. Stejně hodlala zoo postupovat i v případě své druhé medvědice Very, která v sousedním výběhu přivedla na svět nejméně jedno medvídě v polovině prosince. Nejdříve vypadalo, že se Vera o mládě nestará, pak se vše zdálo naprosto v pořádku.

Zoo se bojí „knutománie“
Mládě sice je „zdravě a znamenitě živené“, ale vedení zoo se začalo obávat nervózního chování medvědice, která medvídka přenesla do venkovní skrýše. I když se v Norimberku chtějí vyhnout další „hloupé knutománii“, nakonec se rozhodli pro stejný krok, jenž stál u zrodu Knutovy slávy. Patrně je k tomu přiměla kritika zvenčí i televizní štáby, které asi přispěly ke zvýšené nervozitě Very. Norimberské medvídě zatím nemá ani jméno a hlavně prý teď potřebuje klid.

Autoři: