17. září 2008 9:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Metalové bohoslužby

Metalová kapela a její svérázný doprovod k bohoslužbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metalová kapela a její svérázný doprovod k bohoslužbě | foto: AFP

HELSINKY Většinu teenagerů bohoslužby příliš neberou. Ovšem ve finském městečku Mäntsälä se do kostela hrnou stále více. Důvod jejich nadšení není nadpozemský, je jím totiž bláznivá láska Finů k heavymetalové hudbě. Pastor v malém městečku šedesát kilometrů severně od Helsinek jí otevřel dveře do místního kostela. O severských „metalových bohoslužbách“ informovala agentura AFP.

„Je dobře, že existují bohoslužby, které jsou trochu jiné než ty tradiční,“ říká patnáctiletá Teea Pallaskariová, která neváhala vypustit hodinu zeměpisu, aby navštívila kostel v Mäntsälä. Luteránský kostel - krásná stavba z červených cihel - praská ve švech. Teea a její přátelé se tlačí v lavicích a namáhají své plíce chvalozpěvy, které byly upraveny do heavymetalového provedení. Zpěvák divoce poskakuje za ohlušujících akordů kytary. Na konci chvalozpěvů zní hlasitý potlesk a pískot. Pastor Haka Kekäläinen vše sleduje s blahosklonným úsměvem. Jde o metalovou bohoslužbu, finsky „Metallimessu“, takže je namístě dělat trochu hluk. „Je to fakt dobrý,“ raduje se sedmnáctiletý středoškolák Akseli Inkinen s rozcuchanými vlasy a velkými sluchátky na krku.

Metal coby finský národní styl
Nikoho už nepřekvapí, že se originální pojetí bohoslužebného obřadu zrodilo právě ve Finsku -v zemi, která v roce 2006 poprvé vyhrála celoevropské klání Eurovize se skladbou Hard Rock Hallelujah heavymetalové skupiny Lordi. Heavy metal, který je ve světě povětšinou vnímán jako extrémní a agresivní styl, se stal v této severské zemi stylem oblíbeným, ba téměř mainstreamovým. Fanoušci si v Helsinkách přijdou na své - existuje tu spousta klubů a dokonce karaoke barů zasvěcených tomuto stylu. Každé léto je doslova nabité programem heavymetalových festivalů pořádaných po celé zemi. Ne náhodou se letos mezi desítkou nejprodávanějších finských desek objevily tři heavymetalové.

Přímost v hudbě i v povaze
Zálibu Finů v metalové hudbě si někteří vysvětlují povahou tohoto severského národa, ale také temným a sychravým počasím jejich země. „Finové jsou známí svou zdrženlivostí, vážností a upřímností. Metal si oblíbili, protože jde o přímou a poněkud temnou hudbu,“ vysvětluje Mikko Saari, který stál u zrodu metalových bohoslužeb.
„Jde o skutečný fenomén, metal je ve Finsku všude a lidé k němu zaujímají kladný postoj,“ říká padesátiletý Kimmo Kuusniemi, jeden z průkopníků finského metalu, který začínal hrát se svou kapelou Sarcofagus koncem sedmdesátých let.

maj, Lidové noviny, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz