Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Mexiku otevírají první školu pro hudebníky mariachi

Magazín

  7:00
MEXIKO - Kulturní středisko v hlavním městě Mexiku oznámilo, že od října otevře první školu v zemi zasvěcenou tradičnímu hudebnímu žánru mariachi.

Hudebník mariachi foto: Shutterstock

Hraní mariachi bývalo tradicí, která se předávala v rámci rodin. Ale ředitelka nové školy Leticia Sotová Floresová říká, že v zemi stoupá poptávka po výuce tohoto tradičního umění. Proto kulturní středisko Ollin Yoliztli otevře školu mariachi 8. října na Garibaldiho náměstí v centru Mexika. Informovala o tom agentura AP.

Toto náměstí je jedním z typickým míst v Mexiku, kde mají turisté jistotu, že si tu budou moci tradiční hudbu poslechnout.

Škola už začala přijímat přihlášky a bude posuzovat 200 uchazečů o 72 míst v prvním ročníku. Výuka potrvá tři roky a školné je v přepočtu asi 3800 korun ročně. Krom hry na trubku, housle a kytaru se žáci budou učit i teorii a dějiny hudby mariachi.

V kapelách mají svoje základní místo různé druhy kytar, housle a trumpeta, mohou se ale objevit i flétny či harfy. Hudebníci bývají tradičně oblečení v černém kompletu se zlatým nebo stříbrným zdobením, doplněném sněhobílou košilí, většinou nosí i typické klobouky s širokou střechou. Skupiny hrávají dostaveníčka, při rodinných oslavách, ale i náboženských svátcích. Koncem loňského roku byla hudba mariachi zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Autoři: ,
Témata: Mexiko, hudba, UNESCO, YouTube

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat