7. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Mexiku otevírají první školu pro hudebníky mariachi

Hudebník mariachi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudebník mariachi | foto: Shutterstock

MEXIKO Kulturní středisko v hlavním městě Mexiku oznámilo, že od října otevře první školu v zemi zasvěcenou tradičnímu hudebnímu žánru mariachi.

Hraní mariachi bývalo tradicí, která se předávala v rámci rodin. Ale ředitelka nové školy Leticia Sotová Floresová říká, že v zemi stoupá poptávka po výuce tohoto tradičního umění. Proto kulturní středisko Ollin Yoliztli otevře školu mariachi 8. října na Garibaldiho náměstí v centru Mexika. Informovala o tom agentura AP.

Toto náměstí je jedním z typickým míst v Mexiku, kde mají turisté jistotu, že si tu budou moci tradiční hudbu poslechnout.

Škola už začala přijímat přihlášky a bude posuzovat 200 uchazečů o 72 míst v prvním ročníku. Výuka potrvá tři roky a školné je v přepočtu asi 3800 korun ročně. Krom hry na trubku, housle a kytaru se žáci budou učit i teorii a dějiny hudby mariachi.

V kapelách mají svoje základní místo různé druhy kytar, housle a trumpeta, mohou se ale objevit i flétny či harfy. Hudebníci bývají tradičně oblečení v černém kompletu se zlatým nebo stříbrným zdobením, doplněném sněhobílou košilí, většinou nosí i typické klobouky s širokou střechou. Skupiny hrávají dostaveníčka, při rodinných oslavách, ale i náboženských svátcích. Koncem loňského roku byla hudba mariachi zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Lidovky.cz, ČTK