Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Michelin rozdával hvězdy i v Česku

Magazín

  10:13
PRAHA - Prestižní kulinářskou cenu - hvězdu v průvodci Michelin - získaly letos dvě pražské restaurace - Allegro hotelu Four Seasons a Maze z řetězce britského šéfkuchaře Gordona Ramseyho.

Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide foto:  František Vlček, Lidové noviny

Restaurace Allegro michelinskou hvězdu obhájila. Maze, kterou ještě nedávno vedl populární britský šéfkuchař Gordon Ramsey, ji získala poprvé. Restauraci nyní provozuje přímo hotel Hilton.

"Je to pozitivní. Škoda, že Gordon Ramsay odešel z Prahy," řekla k udělení prestižního ocenění Markéta Šebková z marketingového oddělení hotelu Hilton Prague Old Town. I přesto, že Ramsay začátkem roku Maze opustil, restaurace dál funguje a její koncept prozatím zůstává zachován. "Na přelomu března a dubna oznámíme nový koncept a nového šéfkuchaře," dodala Šebková.

"Nic víc už Michelin letos v České republice neudělí," řekl tiskový mluvčí firmy Michelin v České republice Daniel Cahel.

Zklamány tak pro letošek zůstaly restaurace La Dégustation Boheme Bourgeoise a Aromi, o nichž se hovořilo jako o favoritech, ale které v hodnocení vyšly naprázdno.

Pražské podniky Aromi, Le Terroir a podnik Le Cornichon obdržely ocenění v nižší kategorii Bib Gourmand, která se charakterizuje jako cena za "dobré jídlo za přijatelné ceny". Ze stejné kategorie však po loňském úspěchu vypadla restaurace Brasserie M. 

Komisaři Michelinu hodnotili podle průvodce 21 českých gastronomických zařízení. Celkově kontrolovali 3180 podniků ve 20 evropských zemích, z toho 1573 hotelů a 1607 restaurací. Kromě Prahy byly ve středoevropských zemích hodnoceny gastronomické podniky ve Varšavě, Krakově nebo Budapešti.

Jednu hvězdičku získalo v Michelinově průvodci po evropských významných městech nově 46 podniků, z toho deset v Itálii. Dalších 20 ji ale už nemá, z toho pět ve Francii a stejné množství v Británii. Bib Gourmandem se může nově chlubit 56 zařízení, ale 26 naopak o ceněné označení přišlo.

Průvodce Michelin zahrnuje výběr nejlepších hotelů a restaurací ve všech cenových kategoriích. Inspektoři pravidelně a anonymně navštěvují gastronomická zařízení a hodnotí kvalitu produktů a služeb. Jsou prý zpravidla nenápadní, objednají si stůl v restauraci nebo pokoj v hotelu a zaplatí za sebe účet.

Nové vydání Michelinova gastronomického průvodce evropskými městy vyjde ve středu.

Vizitky pražských restaurací Allegro a Maze, které získaly hvězdičku v prestižním francouzském gastronomickém průvodci Michelin:

ALLEGRO

Restaurant Allegro hotelu Four Seasons, kterému byla udělena jako první restauraci v ČR hvězdička známého gastronomického průvodce Michelin Guide. Na snímku šéfkuchař.

Restauraci v hotelu Four Seasons sedm let vedl italský šéfkuchař Vito Mollica, pod jehož vedením se stala jednou z nejlépe hodnocených v Česku, předloni jej vystřídal další Ital Andrea Accordi, který pro restauraci získal první hvězdičku Michelin nejen v ČR, ale i v zemích postkomunistické Evropy. Accordi již dříve získal michelinskou hvězdičku, a to v restauraci hotelu Villa la Vedeta ve Florencii. Restaurace Allegro je oceňována také pro svoji atmosféru s výhledem na Pražský hrad. V českém průvodci Maurerův výběr Grand Restaurant 2009 byla podle anonymních účastníků hlasování desátá, zatímco v hodnocení expertů si vysloužila první místo.

Internet: www.fourseasons.com/prague

MAZE

Restaurace Maze Prague, kterou si v Praze otevřel legendární šéfkuchař Gordon Ramsay.

Restauraci otevřel v prostorách pražského hotelu Hilton Prague Old Town v listopadu 2007 jako svou osmnáctou proslulý skotský šéfkuchař a mediální hvězda Gordon Ramsay, loni držitel dvanácti hvězd Michelin. Restaurace byla označována za horkého aspiranta na michelinskou hvězdu již loni. Podle některých odborníků byla největší slabinou restaurace skutečnost, že ji Ramsay osobně nevedl. Podle dostupných informací Ramsay nedávno restauraci přenechal hotelu Hilton. "Společnost Gordon Ramsay Holdings a majitelé Hilton Prague Old Town se dohodli na změně svých obchodních vztahů. Každodenní provoz restaurace se vrátí do rukou managementu hotelu a Gordon Ramsay Holdings se bude podílet na přípravě menu," citovala z prohlášení hotelu MfD. V průvodci Maurerův výběr Grand Restaurant 2009 se Maze v hlasování veřejnosti do první desítky nedostala, ve výběru odborníků získala třetí pozici.

Internet: http://www.gordonramsay.com/mazeprague


Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!