Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mikuláš II. obětí represe

Car Mikuláš II. se svou rodinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Car Mikuláš II. se svou rodinou. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruský nejvyšší soud včera rehabilitoval posledního ruského cara Mikuláše II., který byl v roce 1918 spolu s celou rodinou zavražděn bolševickým komandem. Panovníka i rodinu soud označil za oběti politických represí. Na symbolické gesto dlouho čekali nejen potomci carské rodiny, kteří usilovali o to, aby byl někdejší car podle ruských zákonů uznán za oběť zločinu.

Car Mikuláš II., jeho žena a pět dětí byli bez soudu zastřeleni v roce 1918 v uralském městě Jekatěrinburgu, kde byli internováni po carově abdikaci. Na rozdíl od milionů dalších obětí pronásledovaných za sovětské éry, nebyli nikdy oficiálně uznáni za oběti represí.

O rehabilitaci usilovala zejména velkokněžna Maria Vladimirovna z rodu Romanovců, která v současné době žije v Madridu a tvrdí, že je nástupkyní Mikuláše II. Její žádost, kterou podala u ruské generální prokuratury v prosinci 2005, byla zprvu zamítána mimo jiné s odůvodněním, že car s rodinou nebyli zabiti z politických důvodů.

Loni nejvyšší ruský soud rozhodl, že rehabilitace carské rodiny není z právního hlediska možná. Nebyla totiž nikdy obviněna z žádného zločinu a nebyl vydán oficiální verdikt, kterým by byla rodina odsouzena k trestu smrti. Podle soudu ji tedy z právního hlediska nebylo ani možné zbavit obvinění.

Včera ovšem nejvyšší soud svůj předchozí verdikt zrušil. Vydal nakonec nové rozhodnutí, podle něhož „poslední ruský car, jeho žena a jejich pět dětí byli neodůvodněně pronásledováni“, a nařídil, aby byli rehabilitováni.

Rozporuplná kapitola dějin
Podle advokáta Marie Vladimirovny je nyní velkokněžna mimořádně šťastná, protože prý vždy věřila, že se otázka rehabilitace nakonec vyřeší v Rusku, a odmítala se obrátit na mezinárodní soudy. „Rozhodnutí bylo přijato po několika letech právní bitvy a svědčí o tom, že Rusko je právní stát,“ nechal se slyšet advokát velkokněžny. Zdůraznil, že pro ruskou společnost je velmi důležité, že byl odsouzen zločin spáchaný před devadesáti lety a že nespravedlivé a nesmyslné obviňování cara a členů jeho rodiny z nepřátelství lidu bylo zrušeno. Marie Vladimirovna prý rozsudek soudu, který snad pomůže Rusku uzavřít jednu z rozporuplných kapitol jeho historie, uloží k dalším historickým dokumentům do carských archivů v Madridu.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.