Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milenka za dvě miliardy

Milenka Dora Maarová (Pablo Picasso). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milenka Dora Maarová (Pablo Picasso). | foto: Reprofoto

NEW YORK Když se ozval úder dražebního kladívka, zatajili účastníci středeční newyorské aukce moderního umění dech. Obraz Dora Maarová s kočkou byl totiž právě prodán za závratnou částku 95 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Jméno nového majitele obrazu, který v roce 1941 namaloval sám Pablo Picasso, zůstalo tajemstvím. Jisté je tak pouze to, že Picassovo plátno se stalo druhým nejdražším obrazem světa.

Tímto titulem se doposud honosil van Goghův Portrét doktora Gacheta, který byl v roce 1990 vydražen za 82,5 milionu dolarů. Bezkonkurenčně nejdražším obrazem zůstává Picassův Chlapec s dýmkou, jehož prodej předloni vynesl 104 milionů dolarů.

Plátno Dora Maarová s kočkou znázorňuje Picassovu milenku, která sedí ve velkém dřevěném křesle a za zády má černou kočku. Jedná se o jeden z největších a zároveň i nejvýznamnějších portrétů ženy, o níž umělec mluvil jako o své „soukromé múze“.

Zástupci aukční síně Sotheby's, která obraz dražila, předem odhadovali, že se Dora Maarová prodá zhruba za 50 milionů dolarů. Výsledná cena je příjemně překvapila. „Atmosféra v místnosti, kde probíhala dražba, byla neuvěřitelná,“ uvedl dražitel Tobias Meyer.

„Picassovo intenzivní malířství a emotivní tahy štětcem jsou srozumitelné a žádané i v dnešní době,“ vysvětlil Meyer neutuchající zájem o španělského mistra.

Picasso měl řadu milenek, avšak vztah s krásnou Dorou Maarovou byl něčím výjimečný. Potkali se v lednu roku 1936 na terase kavárny Les Deux Magots na Saint-Germaindes-Prés. Uhrančivá osmadvacetiletá tmavovláska zaujala mistra nejen vzhledem, ale také tím, že řezala nožem střídavě do stolu a do svých prstů.

Malíř proto požádal básníka Paula Eluarda, aby ho s brunetkou seznámil. Maarová na Picassa začala mluvit plynnou španělštinou, čímž malíře ještě více ohromila. Picasso tehdy ještě nevěděl, že mladá žena, dcera Chorvata a Francouzky, strávila dětství v Argentině. Požádal Maarovou o její zakrvácené rukavičky, které si později vystavil doma na poličce.

Umělec a Henriette Theodora Markovitchová, jak se Maarová ve skutečnosti jmenovala, spolu udržovali vztah téměř devět let. Brunetka, která se už před setkáním s Picassem věnovala fotografování a malování, pořídila stovky snímků svého milence. Slavnými se staly především ty, které malíře zachycují při práci na proslulém díle Guernica. Picasso na oplátku vytvořil desítky skic, akvarelů i maleb inspirovaných vztahem s Maarovou.

Soužití malíře a jeho „soukromé múzy“ nebylo vždycky idylické. Ve světě zuřila 2. světová válka a Maarová navíc musela snášet Picassovy proměnlivé nálady i milenky. Sokyní jí byla především světlovláska Marie Thérese Walterová, která Picassovi porodila dceru Mayu. Neplodná Maarová začala docházet na psychoanalýzu, aby se zbavila úzkostných stavů. Nakonec se s Picassem rozešli.

 Maarová přežila španělského génia o více než dvacet let - zemřela v Paříži roku 1997. Až do konce života žárlivě střežila skici, které jí Picasso nakreslil, i detaily jejich bouřlivého vztahu.

Nejdražší obrazy současnosti
1. Pablo Picasso - Chlapec s dýmkou (104 milionů dolarů)
2. Pablo Picasso - Dora Maarová s kočkou (95.2 mil)
3. Vincent van Gogh - Portrét doktora Gacheta (82.5 mil)
4. Auguste Renoir - Zábava v Moulin de la Galette (78 mil)
5. Peter Paul Rubens -Vraždění neviňátek (76.7 mil)
6. Vincent van Gogh -Autoportrét bez vousů (71.5 mil)
7. Paul Cézanne - Zátiší s drapérií, džbánem a mísou ovoce (60.5 mil)

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?