Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miliarda dolarů ve zlatě leží na dně moře

Mosazná děla umožnila identifikaci britské válečné lodi Victory.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mosazná děla umožnila identifikaci britské válečné lodi Victory. | foto: ODYSSEY MARINE EXPLORATION// KOLÁŽ ŠIMON/ LN

LONDÝN Podmořští badatelé z americké společnosti Odyssey Marine Exploration nalezli na dně Lamanšského průlivu vrak britské válečné lodi. Jedinečný historický objev oficiálně potvrdili na včerejší tiskové konferenci v Londýně.

Legendární válečné plavidlo HMS Victory (z britské zkratky His/Her Majesty's Ship - Loď Jeho/Jejího Veličenstva), ztroskotala na rozbouřených vodách poblíže Channelských ostrovů v roce 1744 a ke dnu s sebou stáhla více než tisícovku námořníků, napsal britský list The Herald.

Loď se vracela z Portugalska, kde pomáhala prolomit francouzskou blokádu středomořského konvoje na řece Tajo. Její náklad na zpáteční cestě pravděpodobně tvořilo sto tisíc zlatých portugalských mincí.

Floridská společnost Odyssey Marine Exploration, která vrak objevila, se proslavila především nálezem pokladu z vraku španělské galeony v hodnotě půl miliardy dolarů před dvěma lety. Španělská vláda se tenkrát u soudu v Tampě domáhala nároku na poklad, kterého se prý Španělsko nikdy nevzdalo. Spor zatím není dořešen.

V případě Victory sice Odyssey zatím žádné zlato na mořském dně nenašla, pátrá však po ještě větší vzácnosti. „Dobové záznamy vypovídají, že loď převážela čtyři tuny zlatých mincí, které vyzvedla v Lisabonu. Dnešní hodnota pokladu, odvozená z čisté váhy zlata, by tak dosáhla asi miliardy dolarů,“ uvedl filmový producent Jason Williams, který objev natáčel.

Pokud by byl poklad nalezen, připadl by britské vládě. Ředitel badatelské společnosti Odyssey Greg Stemm se však nechal slyšet, že s příslušnými úřady jedná o výši případného nálezného. Britské ministerstvo zahraničí již společnosti udělilo povolení vrátit se na vrak a pokračovat v hledání zmiňovaného pokladu.

Odyssey již z Victory, která byla ve své době největším a nejvíce vyzbrojeným plavidlem vůbec, vyzvedla dvě mosazná děla. Pokračuje ve zkoumání a také mapování celého pole s troskami, zhruba ve stometrové hloubce.

„Dost možná jde o nejvýznamnější objev válečného vraku. Neuvěřitelná škála zbraní, které jsme na HMS Victory objevili, nám pomůže zmapovat historické souvislosti a válečnou technologii 18. století,“ uvedl hrdě Greg Stemm. Neupřesnil však místo, kde vrak leží, a to z obav, že by tato informace mohla přilákat vykrádače pokladů. „Vrak nicméně neleží blízko místa, kde by jej předpokládali,“ řekl. „Našli jsme ho víc než osmdesát kilometrů od místa, kde se podle předpokladů potopil.“

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!