Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miliardář si postavil loď z plastových lahví

Výprava Plastiki má být bezmála 17 tisíc kilometrů dlouhá, plachetnice má proplout odpadkovou skvrnou a upozornit tak na znečištění oceánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výprava Plastiki má být bezmála 17 tisíc kilometrů dlouhá, plachetnice má proplout odpadkovou skvrnou a upozornit tak na znečištění oceánu. | foto: Reprofoto

NEW YORK/PRAHA „Nasbírat tisíce plastových lahví, postavit z nich loď a přeplout s ní oceán? Buď musíte být blázen, anebo si dáváte velká předsevzetí. David de Rothschild zkouší dostát jednomu velkému předsevzetí,“ píše kalifornský zpravodaj CNN o nevídané výpravě, kterou chystá dobrodruh z miliardářské rodiny.

Třicetiletý de Rothschild vkládá své naděje na zlepšení životního prostředí do jedinečné plachetnice, jejíž stavbu v San Francisku právě dokončuje tým odborníků. Lodní dvojtrup bude vyplněn nejméně dvanácti tisíci plastových lahví, které jsou celosvětovým symbolem znečištění planety. Až na kovové stěžně bude prakticky celé plavidlo vyrobeno z recyklovaného plastu. Desky z lisovaného odpadu vytvoří lodní pažení i kajutu, ve které se pohodlně vyspí čtyřčlenná posádka. „Jde v podstatě o jednu velkou plastovou lahev,“ popsal svou loď de Rothschild.

 Osmnáctimetrový katamarán, který má přitáhnout pozornost veřejnosti a médií k ekologické katastrofě vod Tichého oceánu, nese název Plastiki. Námořní výprava tak je rovněž poctou Norskému cestovateli Thoru Heyerdahlovi, který kdysi dokázal Pacifik přeplout na dřevěném voru jménem Kon-Tiki.

Propluje „plastovou polévkou“
Na své plavbě vedoucí z amerického San Francisca až do australské Sydney hodlá de Rothschild proplavat skrze „odpadkovou skvrnu“, kterou tvoří nánosy několika set tisíc tun plastového odpadu. „Plastová polévka“, jak se také přezdívá vrstvě zasahující až deset metrů pod mořskou hladinu, je vírem tichooceánských proudů uvězněna na místě asi pět set námořních mil od Kalifornie směrem k Japonsku. Znečištění tragicky ovlivňuje život zdejších ryb a mořských ptáků.

 De Rothschild proto doufá, že svým provokativním počinem přiměje širší část veřejnosti k zodpovědnější spotřebě a především k důslednému třídění odpadu.

 „Po skončení plavby bychom chtěli recyklovat i samotnou plachetnici. Příběh Plastiki by se tak k lidem dostal v podobě znovu vyrobených plastových lahví, tašek, anebo třeba jako výplň zimních bund,“ vysvětluje svůj záměr zámožný dobrodruh, který se věnuje ekologickým projektům už čtvrtým rokem. V roce 2005 totiž založil organizaci Adventure Ecology („Dobrodružná ekologie“), která se snaží formou extrémních výprav upozornit na znečištění životního prostředí.

 Zda dokáže katamarán Plastiki naplnit jedno z předsevzetí Davida de Rothschilda, se teprve ukáže. Vyplout by měl za pět dní. Jeho symbolické poselství však mnozí oceňují už dnes. „Cokoliv, co přiměje lidi, aby se na chvíli zastavili a přemýšleli o zacházení s odpadem, je velmi užitečné,“ uvedla Betty McLaughlinová z amerického Institutu pro recyklaci (CRI).
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....