Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardářů je téměř tisíc

Magazín

  11:20
NEW YORK - V současné době žije na světě přesně 946 lidí, jejichž majetek přesahuje částku jedné miliardy dolarů. Tvrdí to časopis Forbes, který vydal svůj tradiční žebříček největších boháčů planety. Loni bylo dolarových miliardářů pouze 793.

Petr Kellner je mezi dolarovými miliardáři na 119. místě. foto: Lidovky.cz

Nejbohatším člověkem na Zemi zůstává Bill Gates, který žebříčku kraluje už potřinácté. Majetek spoluzakladatele softwarové společnosti Microsoft dosahuje podle odhadů 56 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu korun). Druhý se umístil investor a Gatesův přítel Warren Buffett, jehož majetek Forbes vyčíslil na 52 miliard dolarů.

V první desítce boháčů jsou hned tři Američané, žádný jiný stát tu nemá několikanásobné zastoupení. Nejbohatším Evropanem je podle Forbesu celkově čtvrtý Švéd Ingvar Kamprad, zakladatel řetězce obchodních domů IKEA.

Následuje ho osmý Amancio Ortega – Španěl, který stvořil například módní značku Zara.

Do elitního seznamu nejmajetnějších osob pronikli lidé z 53 zemí. Mezi nováčky, kteří přibyli do aktuálního žebříčku, figuruje vůbec poprvé dolarový miliardář z Kypru, z Ománu, z Rumunska a ze Srbska.

Průměrnému dolarovému miliardáři je 62 let. Časopis Forbes ovšem myslí i na dívky, které se chtějí výhodně provdat za muže svého věku, a sestavil pro ně tabulku nejbohatších mladíků, starých mládenců a rozvedených boháčů. Z tohoto hlediska je prý výbornou partií například německý princ Albert von Thurn und Taxis, který podědil dvě miliardy dolarů a ve svých 23 letech je vůbec nejmladším členem pomyslného miliardářského klubu.

Mezi dolarové miliardáře patří i jeden Čech, a to Petr Kellner. Zatímco loni skončil na žebříčku na 224. příčce, letos se vyšvihl na 119. místo. Forbes jeho jmění tentokrát ocenil na šest miliard dolarů, a to hlavně díky úspěšné expanzi v Rusku a na Ukrajině.

Dvaačtyřicetiletý Kellner je zakladatel a majoritní vlastník skupiny PPF, která ovládá mimo jiné Českou pojišťovnu, PPF Banku a společnost Home Credit. Podle Forbesu je Kellner bohatší než ruský ocelářský král Alexandr Abramov, zakladatel tiskové agentury a současný starosta New Yorku Michael Bloomberg, realitní magnát Donald Trump nebo hollywoodský režisér Steven Spielberg.