14. února 2007 8:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milion tučňáků - román, který na síti píší tisíce lidí

Knihy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

LONDÝN Může milion lidí napsat román? Díky internetu ano. S velkolepým projektem napsání společné knihy přišlo britské nakladatelství Penguin ve spolupráci s De Montfortovou univerzitou. Jen za pár dní měl internetový román přes 20 kapitol, desítky hlavních hrdinů a mnoho dějových zvratů.

Na vytváření knihy se podílejí tisíce lidí po celém světě. Organizátoři však doufají, že těch, kdo budou chtít na internetu předvést svůj spisovatelský talent, bude nakonec až milion. Zároveň však mají obavy, zda tolik lidí dokáže vytvořit klasickou zápletku, když každý z autorů bude mít jiný názor na to, jak má kniha začít, skončit či se dál vyvíjet.

„Je to experiment, a román může skončit jen jako nepřehledná změť slov,“ řekl Jeremy Ettinghausen z nakladatelství Penguin. Zatím není v plánu knihu vytisknout. „Ale může se stát, a bylo by to fantastické, že nakonec něco vydáme.“ Kniha se prozatímně jmenuje A Million Penguins (Milion tučňáků) a tvůrci projektu ji nazývají wikirománem - po vzoru encyklopedie Wikipedie, kde každý uživatel může obsah stránky změnit.

Britský projekt je podle odborníků projevem rodícího se internetu druhé generace, v angličtině nazývaného Web 2.0. „Starému“ internetu, který vznikl v roce 1983 a v Česku byl zaveden o devět let později, prý již pomalu odzvonilo. Jak uvedl americký expert Tim O' Reilly, internet druhé generace je novým vývojovým stadiem světové sítě, jehož hlavním znakem je podíl mnoha uživatelů na projektech. Dosud přitom na internetu dominovali experti, média, vlády či firmy.

Více k tématu v dnešních LIdových novinách.

Najdete na Lidovky.cz