Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milionář buduje na Floridě katolické město

Magazín

  19:50
WASHINGTON - Ryze katolické město nazvané Ave Maria buduje na Floridě americký milionář a bývalý majitel řetězce pizzerií Tom Monaghan. Cena projektu se podle britského listu The Sunday Times pohybuje okolo 338 milionů dolarů (asi osm miliard korun).
kostel (ilustrační foto)

Katolický kostel (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Město se bude řídit katolickými principy. Rozprostírat se bude okolo kostela a první katolické univerzity, postavené v převážně protestantských Spojených státech v posledních 40 letech. Zakázány v něm údajně budou potraty, pornografie i antikoncepce.

Jeho základy již vyrůstají asi 140 kilometrů severozápadně od Miami. "Budoucí studenti mají možnost podílet se na obnově božího města v zemi, která trpí katastrofickým kulturním úpadkem," uvedl prezident univerzity Nicholas J. Healy.

Plán má ovšem i své odpůrce - ochránci lidský práv poukazují na skutečnost, že v lékárnách v Ave Marie nebudou k dostání prezervativy ani antikoncepční pilulky.

Bývalý chovanec katolického sirotčince, námořník a horlivý katolík Monaghan do podobných projektů investoval již dříve. Stál u zrodu katolických rádií, základních škol a katolické právnické fakulty v Michiganu.

Vznik města Ave Maria má podporu místních politiků, floridský guvernér Jeb Bush se dokonce minulý měsíc zúčastnil ceremoniálu k položení základů univerzity.

Přání bydlet v Ave Maria, budovaném pro asi 30.000 obyvatel, zatím údajně vyjádřilo na 7000 lidí. Pronajato je již také 60 procent obchodních ploch.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat