14. května 2009 14:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milionář z chatrče už žádnou chatrč nemá

Azharuddína Muhammada Ismáíla natáčí svého otce a matku před plechovou boudou v Mumbaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azharuddína Muhammada Ismáíla natáčí svého otce a matku před plechovou boudou v Mumbaji. | foto: ČTK

BOMBAJ Domov jednoho z hlavních hrdinů oscarového snímku Milionář z chatrče, desetiletého Azharuddína Muhammada Ismáíla, byl zbořen. Nuznou chatrč, nacházející se v největším asijském slumu Dharáví v indické Bombaji, buldozery srovnaly se zemí.

Azharuddína, spícího v jeho boudě se střechou z igelitové plachty, probudil policista, který mu nařídil, aby domov urychleně opustil. Krátce poté byla chatrč společně s dalšími asi 30 obydlími v chudinské čtvrti zdemolována.

"Policista vytáhl bambusovou hůl, aby mě praštil, tak jsem dostal strach," vylíčil nepříjemný zážitek indický chlapec.

"Vůbec nás předem nevarovali. Nedali nám možnost ani si sbalit své osobní věci," postěžovala si na dnešní akci indické policie Azharuddínova matka, která ve slumu na údajně nelegálně obývaném pozemku prožila víc než 15 let.

"Nevím, co budeme dělat, nebylo nám poskytnuto žádné náhradní ubytování. Úřady sice dříve slibovaly, že nám dají dům, ale já tomu už nevěřím," dodala žena sedíc na posteli, již vytáhla z trosek.

Film Milionář z chatrče režiséra Dannyho Boylea získal osm Oscarů a vydělal již 326 milionů dolarů. Jeho dětské herecké hvězdy, Azharuddín Muhammad Ismáíl a Rubina Alíová z bombajského slumu Dharáví, byly zahrnuty slávou a dary, ale jejich každodenní život se jen málo změnil.

Tvůrci filmu o chudém indickém hochovi, který vyhraje velké peníze v televizní soutěži, tvrdí, že pro pomoc dětem udělali maximum. Mimo jiné zřídili nadaci, aby Azharuddínovi a Rubině zajistili důstojné domovy, dobré vzdělání i finanční rezervu poté, co dostudují střední školu. Věnovali také 747.500 dolarů na charitu na pomoc dětem v bombajských slumech.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!