Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milionová fotografie z blešího trhu. V USA objevili snímek Billyho Kida s jeho vrahem

Nově nalezená fotografie Billyho Kida (druhý zleva) s jeho vrahem (druhý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově nalezená fotografie Billyho Kida (druhý zleva) s jeho vrahem (druhý... | foto: BBC/Frank Ambrams

WASHINGTON Americký pistolník Billy Kid poklidně sedí v pozadí fotografie. Vedle něho přitom stojí Patrick Floyd Garett, muž, který slavného desperáda později zabil. Vlastníkem nově objevené fotografie je právník Frank Abrams. Ten ji před lety zakoupil na bleším trhu v Severní Karolíně za deset dolarů (přibližně 215 korun), dnes má snímek hodnotu několika milionů.

Abrams se rozhodl požádat historiky o prověření snímku poté, co v televizi zjistil, že se v roce 2015 objevila podobná fotografie Billyho Kida hrajícího kroket. Tu odborníci ohodnotili na více než sto milionů korun. 

Američan se tak rozhodl historikům poskytnou snímek, který mu po šest let visel na zdi v pokoji pro hosty.

Vědci z muzea Billyho Kida poté Abramsovi potvrdili, že fotografie skutečně zobrazuje proslulého pistolníka v roce 1880 s Patrickem Floydem Garretem. Oba desperáti byli v době jejího pořízení ještě přátelé. Poté se ale Garret stal šerifem okresu Lincoln a Billyho Kida v roce 1881 zastřelil. 

„Kdybych býval věděl, že je to jedna z nejslavnějších fotografií v historii, účtoval bych si za pokoj víc,“ zažertoval Abrams. Cena snímku se odhaduje na několik milionů dolarů. Americký právník ho ale zatím prodat nechce.

Billy Kid, pravým jménem Henry McCarty, byl zabit v roce 1881. Tehdy byl za vraždu odsouzen k trestu smrti, ale z vězení utekl. Během svého života podle různých zdrojů zabil 21 až 27 lidí. Slavného psance poté usmrtil právě šerif Garett.

Doteď se objevily pouze dvě fotografie Billyho Kida. Na první z nich je proslulý psanec zachycen, jak hraje kroket se členy svého gangu. Majitel snímek pořídil také na bleším trhu. Fotografie ho přitom stála jen dva dolary.

Fotografie Billyho Kida a Garreta nalezená v roce 2015.

Fotografie Billyho Kida (uprostřed) nalezená v roce 2015.

Expertům přitom trvalo téměř rok, než původ fotografie z roku 1878 potvrdili. Tým historiků během pátrání prošetřil každou osobu, která se na fotce nachází a navštívil i místo, kde byla pořízena. Vědci dokonce zkoumali i historické kroketové vybavení. Nakonec přiznali, že se skutečně jedná o autentickou fotografii.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!