Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milionová fotografie z blešího trhu. V USA objevili snímek Billyho Kida s jeho vrahem

Magazín

  6:00
WASHINGTON - Americký pistolník Billy Kid poklidně sedí v pozadí fotografie. Vedle něho přitom stojí Patrick Floyd Garett, muž, který slavného desperáda později zabil. Vlastníkem nově objevené fotografie je právník Frank Abrams. Ten ji před lety zakoupil na bleším trhu v Severní Karolíně za deset dolarů (přibližně 215 korun), dnes má snímek hodnotu několika milionů.

Nově nalezená fotografie Billyho Kida (druhý zleva) s jeho vrahem (druhý zprava). foto: BBC/Frank Ambrams

Abrams se rozhodl požádat historiky o prověření snímku poté, co v televizi zjistil, že se v roce 2015 objevila podobná fotografie Billyho Kida hrajícího kroket. Tu odborníci ohodnotili na více než sto milionů korun. 

Američan se tak rozhodl historikům poskytnou snímek, který mu po šest let visel na zdi v pokoji pro hosty.

Zaslouží si vrah Billy the Kid milost? V Novém Mexiku doutná spor

Vědci z muzea Billyho Kida poté Abramsovi potvrdili, že fotografie skutečně zobrazuje proslulého pistolníka v roce 1880 s Patrickem Floydem Garretem. Oba desperáti byli v době jejího pořízení ještě přátelé. Poté se ale Garret stal šerifem okresu Lincoln a Billyho Kida v roce 1881 zastřelil. 

„Kdybych býval věděl, že je to jedna z nejslavnějších fotografií v historii, účtoval bych si za pokoj víc,“ zažertoval Abrams. Cena snímku se odhaduje na několik milionů dolarů. Americký právník ho ale zatím prodat nechce.

Billy Kid, pravým jménem Henry McCarty, byl zabit v roce 1881. Tehdy byl za vraždu odsouzen k trestu smrti, ale z vězení utekl. Během svého života podle různých zdrojů zabil 21 až 27 lidí. Slavného psance poté usmrtil právě šerif Garett.

Doteď se objevily pouze dvě fotografie Billyho Kida. Na první z nich je proslulý psanec zachycen, jak hraje kroket se členy svého gangu. Majitel snímek pořídil také na bleším trhu. Fotografie ho přitom stála jen dva dolary.

Fotografie Billyho Kida (uprostřed) nalezená v roce 2015.

Expertům přitom trvalo téměř rok, než původ fotografie z roku 1878 potvrdili. Tým historiků během pátrání prošetřil každou osobu, která se na fotce nachází a navštívil i místo, kde byla pořízena. Vědci dokonce zkoumali i historické kroketové vybavení. Nakonec přiznali, že se skutečně jedná o autentickou fotografii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!