Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milionový obchod s nemocnými štěňaty bují, psi pochází i z Česka

Toulavý pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toulavý pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NORIMBERK Ilegální obchod se psy je velmi výnosný. Štěňata jsou v malých klecích transportována z východu na západ Evropy, často jsou nemocná a mnohá z nich zakrátko umírají. Původ mají většinou v zemích střední a východní Evropy, jedním z "vývozců" je také Česko, napsala agentura DPA.

Některá jsou plachá a ustrašená, jiná zvědavá a nedočkavá: 74 nových štěňat žije již týden v norimberském útulku. Psi pocházejí z ilegálního transportu, který měl namířeno ze Slovenska do Španělska. Celníci vůz zastavili na dálnici. Některá štěňata nebyla stará ani čtyři týdny - příliš málo na tak náročnou cestu. Dva psi již uhynuli, dalším to hrozí.

Situace se v posledních letech zhoršila

Obchodu s levnými štěňaty zažívá rozkvět. Obchodníci vydělávají podle údajů ochránců zvířat až desítky tisíc eur na jednom transportu. Odnesou to zvířata i jejich pozdější majitelé.

"O čistokrevné psy je jednoduše příliš velký zájem a obchod nabírá na objemu i kvůli internetu," uvádí Birgit Thiesmannová z hamburské organizace na ochranu zvířat "Čtyři tlapky" ("Vier Pfoten"). Podle mluvčí norimberské celní správy se situace zhoršila v posledních třech letech. Právě region severního Bavorska je prý uzlem pro transporty z východní do jižní a západní Evropy. "Odhadujeme, že hranice překročí jeden transport denně," říká Marcus König ze Spolku na ochranu zvířat Norimberk.

První velký transport s 92 štěňaty byl odhalen před dvěma lety. Loni to bylo několik menších dodávek s celkem 74 psy. Na konci února odhalili celníci transport s 37 psy a 10 kočkami, za pár dní se 76 štěňaty dvaceti různých ras od yorkshirského teriéra po bojová plemena.

"Nemocní jsou vlastně všichni"

Jejich zdravotní stav je často velmi špatný. "Nemocní jsou vlastně všichni," říká Thiesmannová. "Jsou začervení, nebo mají jiné parazity, někteří mají i extrémně nakažlivé choroby jako je psinka nebo vzteklina."

Pes - tulák (ilustrační foto)

"Mnohá z těchto štěňat nepřežijí ani rok. Bez odborné pomoci nemají šanci," říká předsedkyně norimberského Spolku na ochranu zvířat Dagmar Wöhrlová. Z předloňského transportu s 92 štěňaty jich 24 uhynulo. Péče o přeživší stojí útulek momentálně asi 5000 eur denně.

Ochránci zvířat varují před koupí podezřele levných štěňat. "Každý, kdo takové zvíře koupí, podporuje ilegální obchod se psy. Je to otázka nabídky a poptávky," zdůrazňuje Birgit Thiesmannová. Podle studie ochránců pochází většina zvířat z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska a Rumunska, kde jsou množena v masových chovech či ve sklepích obytných domů. "Může to dělat v podstatě každý. Neinvestují do zvířat totiž téměř nic, nedávají jim téměř nažrat a psi nejsou ani očkovaní," říká ochránkyně.

Pomůže centrální registr?

Štěňata se prodávají hlavně do západní Evropy, do Španělska, Francie, Itálie, ale i do Německa a Velké Británie. Čistokrevné štěně tam stojí kolem 1500 eur (41.000 korun), levní psi z transportů se však dají pořídit za několik stovek. Například na štěněti čivavy tak může překupník vydělat kolem 760 eur.

Ochránci už dlouho volají po zavedení povinnosti značkování a s tím spojeným celoevropským centrálním registrem. "Jen tehdy se dá poznat, odkud pes vlastně pochází," říká Thiesmannová. Také tresty pro obchodníky by se podle ní měly zvýšit.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz