Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliony liber a tisíce hostů. Co všechno zatím víme o britské královské svatbě?

Magazín

  6:00
PRAHA - Britský princ Harry v pondělí oznámil, že se zasnoubil s americkou herečkou Meghan Markleovou a plánují svatbu. Královská ceremonie se má přitom odehrát už na jaře roku 2018. Kensingtonský palác se proto už teď připravuje na mimořádnou událost a plánuje, jak bude obřad vypadat. Co všechno ale zatím o královské svatbě víme?

Meghan a princ Harry oznámili zasnoubení v listopadu 2017. foto: Reuters

1. Kde se bude svatba konat?
Svatba by měla proběhnout v kapli svatého Jiří na hradě Windsor ve Velké Británii. V úterý o tom informoval Kensingtonský palác. Windsorský hrad, který leží západně od Londýna, je kromě Buckinghamského paláce či paláce Holyroodhouse ve skotském Edinburghu jedním z oficiálních sídel britské královny Alžběty II. Panovnice zde s manželem princem Philipem často tráví volné chvíle. Podle prohlášení Kensingtonského paláce dala královna k pořádání svatby na hradě Windsor svolení. Hrad je navíc intimnější než Westminsterské opatství, ve kterém si v roce 2011 vzal Harryho starší bratr William Kate Middletonovou.

28.listopadu 2017 v 16:30, příspěvek archivován: 29.listopadu 2017 v 16:30

The marriage of Prince Harry and Ms. Meghan Markle will take place at St. George's Chapel, Windsor Castle in May 2018. https://t.co/lJdtWnbdpB


2. Kdo královský pár oddá?
V současnosti není jisté, kdo vlastně prince Harryho a Meghan Markleovou oddá. Pravděpodobně to bude arcibiskup z Canterbury Justin Welby - nejstarší biskup anglikánské církve. Nikdo jeho účast na ceremonii dosud nepotvrdil. Jisté ale je, že Meghan bude ještě před svatbou pokřtěna ve windsorském kostele.

3. Kdo se svatby účastní?
Na obřad zatím plánují přijít všichni členové britské královské rodiny. Mezi nimi bude například princ William, vévodkyně Kate a jejich děti. Neměla by chybět ani královna Alžběta II. Během obřadu budou přítomni také rodiče nevěsty –Dora Raglandová i otec Tom Markle.

Spekuluje se i o tom, že obřadu se zúčastní také hereččini blízcí přátelé Patrick J. Adam a herečka Priyanka Chopraová. Na svatbu by mohl zavítat i bývalý americký prezident Barack Obama se svou manželkou Michelle Obamovou. Princ Harry se totiž s bývalým prezidentským párem přátelí.

Očekává se, že na svatbu může přijít i několik tisíc lidí. V roce 2011 se svatebního obřadu prince Williama a Kate Middletonové zúčastnilo více než 2 000 hostů. Královnin vnuk Peter Philips měl svůj obřad oproti královskému páru o něco skromnější. Na jeho svatbu totiž přišlo „jen“ něco málo přes 300 hostů.

27.listopadu 2017 v 22:13, příspěvek archivován: 29.listopadu 2017 v 16:31

Michelle and I are delighted to congratulate Prince Harry and Meghan Markle on their engagement. We wish you a lifetime of joy and happiness together.

4. Kdo svatbu zaplatí?
Náklady na ceremonii zaplatí především královská rodina. Při minulé svatbě prince Williama a Kate Middletonové ale byly výdaje za svatební hostinu, personál, květiny i dekorace rozděleny mezi královnu, prince a nevěstiny rodiče.

Náklady za bezpečnost nicméně musel zaplatit stát. Svatby se totiž zúčastnilo přes 5 000 policistů a několik silnic bylo kvůli svatebnímu průvodu uzavřeno. Ze státního rozpočtu tak byla za královskou svatbu zaplacena částka pohybující se mezi 10 až 20 miliony liber.

5. Kdo budou svědci?
Předpokládá se, že ženichovým svědkem bude princ William, vévoda z Cambridge. Není ale vyloučeno, že si ženich zvolí za svědka některého ze svých přátel z dětství. Očekává se, že Markleová si za svou družičku také zvolí někoho z blízkého okruhu přátel.

6. Jak budou vypadat nevěstiny svatební šaty?
To je věc, která se doposud neví. Meghan Markleová v minulosti nicméně prozradila jména svých oblíbených designerů. Mezi nimi se objevila jména jako například Elie Saab, Delphine Maniver nebo Christos Costarellos. “Myslím si, že Meghan zvolí prosté svatební šaty bez zdobení a s minimálními detaily. Nicméně si myslím, že by měly klást důraz na britské tradice a budou velmi elegantní,” popisuje šaty pro magazín People britská svatební designérka Suzanne Neville.

Kaple svatého Jana poblíž Windskorského hradu.

Autor: