Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milovníci květin letos Rostlinou roku vybrali toliji bahenní

Magazín

  11:22
PRAHA - Podrobně popsat ohroženou rostlinu s drobným něžným bílým kvítkem - toliji bahenní - se letos rozhodli příznivci botaniky sdružení do spolku Přírodovědná společnost. Toliji vybrali z deseti navržených rostlin a zvolili ji tak Rostlinou roku.

Tolije bahenní foto: Reprofoto

Botanický informační server Botany.cz se vítězné rostlině bude v nadcházející vegetační sezóně více věnovat, bude přinášet rozšířené články a informace o toliji a zaměří se na ni i při odborném mapování jejího výskytu a popularizaci botaniky, informovali autoři projektu.

Tolije bahenní patří k vážně ohroženým rostlinám Česka, je chráněná zákonem v kategorii ohrožená. Patří k drobným rostlinám kvetoucím v pozdním létě.

Roste na vlhkých loukách. Protože ale vhodných míst pro její růst ubývá, postupně se vytrácí i tolije.

Vyskytuje se v severní a střední Evropě, v jižněji položených oblastech jen na horách, objevuje se i v severoafrickém pohoří Atlas, v Malé Asii a na Kavkaze. V Česku ji lze potkat v podhorských a horských oblastech. Roste na vlhkých horských loukách, vlhkých skalách, u břehů horských potoků, na prameništích.

Je to vytrvalá bylina jediného rodu ve své čeledi, která je vzdáleně příbuzná lomikamenovitým. Dorůstá do velikosti deseti až 25 centimetrů.

Anketu Rostlina roku vyhlásilo sdružení Přírodovědná společnost a Botany.cz už počtvrté. Loni se server zaměřil na prstnatec májový, předloni chrpu modrou a v prvním ročníku ankety se stal vítězem hlaváček jarní.

Autoři: ,