Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milovníci květin letos Rostlinou roku vybrali toliji bahenní

Magazín

  11:22
PRAHA - Podrobně popsat ohroženou rostlinu s drobným něžným bílým kvítkem - toliji bahenní - se letos rozhodli příznivci botaniky sdružení do spolku Přírodovědná společnost. Toliji vybrali z deseti navržených rostlin a zvolili ji tak Rostlinou roku.

Tolije bahenní foto: Reprofoto

Botanický informační server Botany.cz se vítězné rostlině bude v nadcházející vegetační sezóně více věnovat, bude přinášet rozšířené články a informace o toliji a zaměří se na ni i při odborném mapování jejího výskytu a popularizaci botaniky, informovali autoři projektu.

Tolije bahenní patří k vážně ohroženým rostlinám Česka, je chráněná zákonem v kategorii ohrožená. Patří k drobným rostlinám kvetoucím v pozdním létě.

Roste na vlhkých loukách. Protože ale vhodných míst pro její růst ubývá, postupně se vytrácí i tolije.

Vyskytuje se v severní a střední Evropě, v jižněji položených oblastech jen na horách, objevuje se i v severoafrickém pohoří Atlas, v Malé Asii a na Kavkaze. V Česku ji lze potkat v podhorských a horských oblastech. Roste na vlhkých horských loukách, vlhkých skalách, u břehů horských potoků, na prameništích.

Je to vytrvalá bylina jediného rodu ve své čeledi, která je vzdáleně příbuzná lomikamenovitým. Dorůstá do velikosti deseti až 25 centimetrů.

Anketu Rostlina roku vyhlásilo sdružení Přírodovědná společnost a Botany.cz už počtvrté. Loni se server zaměřil na prstnatec májový, předloni chrpu modrou a v prvním ročníku ankety se stal vítězem hlaváček jarní.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat