Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milovníci květin letos Rostlinou roku vybrali toliji bahenní

Tolije bahenní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tolije bahenní | foto: Reprofoto

PRAHA Podrobně popsat ohroženou rostlinu s drobným něžným bílým kvítkem - toliji bahenní - se letos rozhodli příznivci botaniky sdružení do spolku Přírodovědná společnost. Toliji vybrali z deseti navržených rostlin a zvolili ji tak Rostlinou roku.

Botanický informační server Botany.cz se vítězné rostlině bude v nadcházející vegetační sezóně více věnovat, bude přinášet rozšířené články a informace o toliji a zaměří se na ni i při odborném mapování jejího výskytu a popularizaci botaniky, informovali autoři projektu.

Tolije bahenní patří k vážně ohroženým rostlinám Česka, je chráněná zákonem v kategorii ohrožená. Patří k drobným rostlinám kvetoucím v pozdním létě.

Roste na vlhkých loukách. Protože ale vhodných míst pro její růst ubývá, postupně se vytrácí i tolije.

Vyskytuje se v severní a střední Evropě, v jižněji položených oblastech jen na horách, objevuje se i v severoafrickém pohoří Atlas, v Malé Asii a na Kavkaze. V Česku ji lze potkat v podhorských a horských oblastech. Roste na vlhkých horských loukách, vlhkých skalách, u břehů horských potoků, na prameništích.

Je to vytrvalá bylina jediného rodu ve své čeledi, která je vzdáleně příbuzná lomikamenovitým. Dorůstá do velikosti deseti až 25 centimetrů.

Anketu Rostlina roku vyhlásilo sdružení Přírodovědná společnost a Botany.cz už počtvrté. Loni se server zaměřil na prstnatec májový, předloni chrpu modrou a v prvním ročníku ankety se stal vítězem hlaváček jarní.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz