Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mírný trénink je passé. Tělu prý stačí minuta intenzivního cvičení

Běhání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běhání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM Tým kanadských vědců zjistil, že jedna minuta intenzivního cvičení má stejné kladné účinky na naše zdraví jako tři čtvrtě hodiny mírného tréninku. Experti ale varují, že cvičení s vysokou intenzitou znamená i vyšší nebezpečí poranění a není pro každého.

Výmluvy, že nemáte na fyzickou aktivitu dost času a že nemůžete chodit cvičit nebo běhat do parku, už neplatí. Skutečně stačí jedna minuta cvičení, ale opravdu velmi intenzivního, a pozitivní efekt na naše tělo je stejný jako při tradičním mírném cvičení provozovaném 45 minut. Výzkum vědců z McMasterovy univerzity v kanadském Hamiltonu zveřejnil časopis Plos One.

Vědci rozdělili 27 mužů (pokus se ženami hodlají uskutečnit v budoucnu) se sedavým zaměstnáním na tři skupiny: první skupina cvičila intenzivně třikrát týdně po dobu 12 týdnů. Druhá skupina cvičila po stejné období umírněně a třetí skupina byla kontrolní a vědci od ní nepožadovali, aby měnila své zvyky. Cílem studie bylo zjistit, zda jsou mezi dvěma druhy cvičení rozdíly.

Intenzivní cvičení trvalo celkem deset minut, které byly rozděleny takto: třikrát dvacet vteřin intenzivního cvičení na rotopedu, mezi nímž byly vždy dvě minuty uvolněné jízdy, aby účastníci studie nabrali sil. Předtím měli dvě minuty na rozehřátí a potom tři minuty na odpočinek. Cvičení tedy trvalo celkem deset minut, ale jen jedna minuta byla věnována skutečně intenzivnímu a vyčerpávajícímu cvičení.

Při mírně zatěžujícím cvičení šlapali účastníci studie na rotopedu 45 minut vcelku a mírným tempem a měli stejnou dobu na rozehřátí a vydechnutí jako ti, kdo cvičili intenzivně. Po 12 týdnech cvičení byly výsledky mezi těmito dvěma skupinami pokusných osob velmi podobné, pokud jde o inzulínovou rezistenci, kardiorespirační zdatnost, glykemický index či vliv na svaly a další parametry.

Skupina pokusných osob, která cvičila intenzivně, šlapala na rotopedu celkem šest hodin, z nichž bylo 36 minut vysoce náročných. Skupina, která cvičila mírně, šlapala celkem 27 hodin.

Nebezpečí úrazu

„Na metabolické úrovni předurčuje vysoce intenzivní cvičení mnohem vyšší EPOC efekt (spotřeba kalorií po cvičení), a to vysvětluje větší kladné působení, které může být tímto typem tělesné aktivity dosaženo,“ vysvětluje profesor na Parmské univerzitě Gianfranco Beltrmi, prezident lékařského a antidopingového výboru IBAFV a expert na sportovní lékařství a kardiologii.

„Je však třeba zdůraznit, že cvičení s velmi vysokou intenzitou znamená i větší nebezpečí úrazu. Není tedy pro všechny, ale jen pro ty, kdo jsou ve velmi dobré fyzické kondici,“ citoval jej italský deník Corriere della Sera.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...