21. dubna 2009 11:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miss odmítla sňatky homosexuálů a prohrála

Svým výrokem si Miss znepřátelila miliony Američanů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svým výrokem si Miss znepřátelila miliony Američanů. | foto: ČTK

LAS VEGAS Miss Kalifornie Carrie Prejeanová se v neděli mohla stát Miss USA. Byla jednoznačnou favoritkou. Vyjádřila se ovšem negativně o sňatcích lidí stejného pohlaví a stala se pouze první vicemiss.

Prejeanovou o titul prý připravil právě její nesouhlasný ale hlavně otevřený postoj ke kontroverznímu tématu. 

Během soutěže, kterou vysílala v přímém přenosu televize, Prejeanová prohlásila, že věří, že "manželství by mělo být mezi mužem a ženou". Na názor na tuto otázku se jí zeptal jeden z porotců, známý blogger sledující celebrity Perez Hilton."Stálo mě to korunku Miss," řekla Prejeanová po soutěži, kterou vyhrála Miss Severní Karolíny Kristen Daltonová.

"Žijeme v zemi, kde si můžete vybrat manželství mezi osobami stejného pohlaví nebo mezi osobami různého pohlaví," řekla během soutěže. "Věřím, že manželství má být mezi mužem a ženou. Nechci tady nikoho urazit, ale takhle jsem byla vychovaná," pokračovala a vysloužila si dílem potlesk, dílem bučení diváků.

Její odpověď už se dostala v několika verzích na internetový server YouTube, kde se k ní vyjadřuje i Perez Hilton.

Reakce Prejeanové prý Hiltona "uzemnila" a zároveň si jí "znepřátelila miliony amerických gayů a lesbiček, jejich rodiny a jejich přívržence". Keith Lewis, který řídí soutěž Miss California, vydal prohlášení, v němž odpověď Prejeanové odsuzuje.

"Jako spoluředitele Miss California USA mě osobně rozesmutnilo a zasáhlo, že Miss Kalifornie věří, že právo na manželství patří jen muži a ženě."

Otázka sňatků osob stejného pohlaví patří mezi třaskavé problémy americké politiky. Čtyři americké státy v současnosti povolují sňatky homosexuálů, ale řada jiných států přijala zákony, které je zakazují. Také v Kalifornii se mohly homosexuální páry po krátkou dobu ženit a vdávat, nicméně voliči loni v listopadu toto jejich právo zamítli v referendu.

ČTK