Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo, kam pohřbili Kleopatru

Vědci uřčili tři místa, kde by se mohl nacházet hrob Kleopatry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci uřčili tři místa, kde by se mohl nacházet hrob Kleopatry. | foto: AFP, ARCHIV/ KOLÁŽ ŠIMON/ LN

KÁHIRA Vědci pomocí radaru nalezli tři lokality, kde by mohl být královnin hrob. Zkoumat je začnou příští týden.

Královna Kleopatra je jednou z nejznámějších postav v celé historii lidstva. Svým pověstným šarmem k sobě dokázala připoutat slavného římského vojevůdce Gaia Julia Caesara i jeho nástupce Marka Antonia. Místo jejího posledního odpočinku, kde měla být pochována se svým vyvoleným, zatím nebylo objeveno. Ve středu ale egyptská Nejvyšší rada pro památky oznámila, že vědci určili tři místa, kde by se mohl jejich společný hrob nacházet.

Všechny tři lokality se nacházejí v rozlehlém areálu chrámu Taposiris Magna, který leží západně od Alexandrie. Pro bližší určení míst vědcům pomohly radarové snímky. Jak napsal britský server BBC, tým složený z egyptských a dominikánských archeologů tuto oblast zkoumal poslední tři roky. Během nich zde objevili 27 hrobů a deset mumií. Dvě z nich navíc byly pozlacené, což ukazuje na vyšší postavení zemřelého. Podle prohlášení rady by Kleopatra společně s Markem Antoniem mohli být pohřbeni někde poblíž. Výkopové práce, které by jejich domněnky mohly potvrdit, začnou již příští týden.

Příliš vznešené místo
Proti tomu se ale staví oxfordský egyptolog John Baines a pokládá si otázku, proč by Augustus, který Marka Antonia porazil, vybíral tak vznešené místo pro hrobky. V době jeho smrti totiž byli těmi největšími nepřáteli. „Opravdu nevím, proč by měla být spojitost mezi tímto místem, Antoniem a Kleopatrou,“ uvedl již minulý rok pro deník The Times.

Někteří vědci dokonce ani nevěří tomu, že jsou Římem zatracení milenci pohřbeni společně. Na to reaguje dominikánská archeoložka Kathleen Martinezová, která tvrdí, že „v dílech římského historika Plutarcha existují důkazy, které to potvrzují“.

Chrám Taposiris Magna, pod kterým by se údajný hrob slavného páru mohl nacházet, byl postaven na počest bohyně Isis (Eset). Bylo zde nalezeno mnoho hlubokých šachet. Tři z nich podle vědců mohly být použity pro pohřbívání osob a právě tam doufají, že naleznou i hrob slavné dvojice.

Již minulý rok zde tým v čele se Zahím Havásem a Martinezovou slavili úspěch. Objevili alabastrovou hlavu Kleopatřiny sochy a také 22 mincí s její podobiznou a maskou, která zřejmě patřila Marku Antoniovi.

Pověstná kráska
Právě mince, kde je Kleopatra zobrazena z profilu, potvrzují její krásu. O té se již dlouhé roky vedou spory. Experti z univerzity v Newcastlu před dvěma lety prohlásili, že podle souboru dobře zachovaných římských mincí byla královnina podoba přehnaně přikrášlovaná. Kleopatra na nich byla zobrazena jako robustní žena s hákovitým nosem. S tím ale nyní nesouhlasí Zahí Havás. „Nález z Taposiris ukazuje její půvab... a poukazuje na to, že nebyla v žádném případě ošklivá,“ řekl.

Po svatbě, kterou si znepřátelili Řím, Kleopatra a Marcus Antonius společně bojovali proti Octavianovi. Po prohrané námořní bitvě u Actia uprchli do Egypta, kde spáchali sebevraždu. Jejich životní příběh v průběhu dějin inspiroval celou řadu umělců, mezi nimiž byl i William Shakespeare. Do povědomí dnešní veřejnosti se ale dostal především díky filmu Kleopatra v hlavních rolích s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.