Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo, kam pohřbili Kleopatru

Magazín

  11:27
KÁHIRA - Vědci pomocí radaru nalezli tři lokality, kde by mohl být královnin hrob. Zkoumat je začnou příští týden.

Vědci uřčili tři místa, kde by se mohl nacházet hrob Kleopatry. foto: AFP, ARCHIV/ KOLÁŽ ŠIMON/ LN

Královna Kleopatra je jednou z nejznámějších postav v celé historii lidstva. Svým pověstným šarmem k sobě dokázala připoutat slavného římského vojevůdce Gaia Julia Caesara i jeho nástupce Marka Antonia. Místo jejího posledního odpočinku, kde měla být pochována se svým vyvoleným, zatím nebylo objeveno. Ve středu ale egyptská Nejvyšší rada pro památky oznámila, že vědci určili tři místa, kde by se mohl jejich společný hrob nacházet.

Všechny tři lokality se nacházejí v rozlehlém areálu chrámu Taposiris Magna, který leží západně od Alexandrie. Pro bližší určení míst vědcům pomohly radarové snímky. Jak napsal britský server BBC, tým složený z egyptských a dominikánských archeologů tuto oblast zkoumal poslední tři roky. Během nich zde objevili 27 hrobů a deset mumií. Dvě z nich navíc byly pozlacené, což ukazuje na vyšší postavení zemřelého. Podle prohlášení rady by Kleopatra společně s Markem Antoniem mohli být pohřbeni někde poblíž. Výkopové práce, které by jejich domněnky mohly potvrdit, začnou již příští týden.

Příliš vznešené místo
Proti tomu se ale staví oxfordský egyptolog John Baines a pokládá si otázku, proč by Augustus, který Marka Antonia porazil, vybíral tak vznešené místo pro hrobky. V době jeho smrti totiž byli těmi největšími nepřáteli. „Opravdu nevím, proč by měla být spojitost mezi tímto místem, Antoniem a Kleopatrou,“ uvedl již minulý rok pro deník The Times.

Někteří vědci dokonce ani nevěří tomu, že jsou Římem zatracení milenci pohřbeni společně. Na to reaguje dominikánská archeoložka Kathleen Martinezová, která tvrdí, že „v dílech římského historika Plutarcha existují důkazy, které to potvrzují“.

Chrám Taposiris Magna, pod kterým by se údajný hrob slavného páru mohl nacházet, byl postaven na počest bohyně Isis (Eset). Bylo zde nalezeno mnoho hlubokých šachet. Tři z nich podle vědců mohly být použity pro pohřbívání osob a právě tam doufají, že naleznou i hrob slavné dvojice.

Již minulý rok zde tým v čele se Zahím Havásem a Martinezovou slavili úspěch. Objevili alabastrovou hlavu Kleopatřiny sochy a také 22 mincí s její podobiznou a maskou, která zřejmě patřila Marku Antoniovi.

Pověstná kráska
Právě mince, kde je Kleopatra zobrazena z profilu, potvrzují její krásu. O té se již dlouhé roky vedou spory. Experti z univerzity v Newcastlu před dvěma lety prohlásili, že podle souboru dobře zachovaných římských mincí byla královnina podoba přehnaně přikrášlovaná. Kleopatra na nich byla zobrazena jako robustní žena s hákovitým nosem. S tím ale nyní nesouhlasí Zahí Havás. „Nález z Taposiris ukazuje její půvab... a poukazuje na to, že nebyla v žádném případě ošklivá,“ řekl.

Po svatbě, kterou si znepřátelili Řím, Kleopatra a Marcus Antonius společně bojovali proti Octavianovi. Po prohrané námořní bitvě u Actia uprchli do Egypta, kde spáchali sebevraždu. Jejich životní příběh v průběhu dějin inspiroval celou řadu umělců, mezi nimiž byl i William Shakespeare. Do povědomí dnešní veřejnosti se ale dostal především díky filmu Kleopatra v hlavních rolích s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat