16. února 2019 10:58, aktualizováno  11:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Kdykoliv může vyletět do povětří.‘ V Afghánistánu je vesnice postavená z nevybuchlých sovětských raket

Rakety, slouží ve vsi jako trámy ve sklepech a podkrovích, lávkách a můstcích, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakety, slouží ve vsi jako trámy ve sklepech a podkrovích, lávkách a můstcích, | foto: Reprofoto BBCReprofoto

Kábul Sovětská vojska se sice stáhla z Afghánistánu před 30 lety, ale šrámy z této války jsou dodnes patrné. Na severu země se dokonce vyskytuje vesnice, kterou z trosek znovu postavili místní obyvatelé z nevybuchlých dělostřeleckých raket, kvůli nedostatku peněz a jiného materiálu. „Vesnice může kdykoliv vyletět do povětří,“ uvedla stanice BBC, která o vsi Kezelabád natočila reportáž.

Rakety, které sovětští vojáci nestačili odpálit z raketometů Grad, slouží ve vsi jako trámy ve sklepech a podkrovích, lávkách a můstcích, anebo i jako sloupy ve vinohradech. Ve vsi bylo takto využito na 400 raket - než vláda vyslala ženisty, aby stovky kilogramů výbušnin zneškodnili.

Sovětská vojska vtrhla do Afghánistánu na konci roku 1979 ve snaze udržet u moci prosovětský režim. Vojenské dobrodružství skončilo po necelých deseti letech odsunem sovětských vojsk, který byl ukončen 15. února 1989. Bojové ztráty Moskva dlouho tajila, až za reformního režimu Michaila Gorbačova bylo oznámeno, že tažení si na straně SSSR vyžádalo přes 15.000 mrtvých. Během deseti let bojovalo v Afghánistánu 620 000 sovětských vojáků a miliony Afghánců uprchly do zahraničí.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.