21. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo sovětského vojáka stojí Superman

Superman, McDonaldův klaun a Santa Claus nahradili sovětskou armádu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superman, McDonaldův klaun a Santa Claus nahradili sovětskou armádu | foto: ČTK

SOFIA Superman s revolverem sovětské výroby v ruce, po jeho boku Santa Claus s kalašnikovem a McDonaldův klaun pijící pivo.

Takovouto neobvyklou trojici mají možnost spatřit obyvatelé bulharské metropole Sofie. Tvoří ji však původní sousoší v památníku sovětské armády, píše dnes agentura AFP.

Anonymní umělci namalovali kostýmy především komiksových hrdinů, mezi nimiž je například i Batmanův Joker či supervoják Captain America, na bronzové sochy památníku. Tyčí se v centru města na počest sovětské armády, která fakticky stála u zrodu komunistického režimu v Bulharsku po druhé světové válce. "Natěrači" zanechali na monumentu pouze nastříkaný nápis "Jdeme s dobou".

Antikomunističtí představitelé přišli již několikrát s myšlenkou památník zlikvidovat, avšak vždy se proti tomu kategoricky postavila ruská ambasáda. Připomínala, že Rudá armáda bojovala proti nacismu.

Přeměna sousoší nevyvolala nijaké politické reakce, ale spíše pobavené úsměvy. Děti i dospělí pózovali před sousoším, aby se nechali zvěčnit na fotografiích.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!