Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mistrovství Evropy v jojování vyhrál Čech Václav Kroutil

Magazín

  21:02
PRAHA - Čech Václav Kroutil se stal vítězem evropského šampionátu v jojování, jenž se od soboty konal v Praze. Ve finále nejsledovanější volné disciplíny předvedl výkon, za který ho porota ocenila téměř 95 body ze 100 možných. Druhý skončil Polák Mateusz Ganc a na třetí příčce se umístil Lorenzo Sabatini z Itálie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Je to super pocit. Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože konkurence byla velká," řekl Kroutil. V turnaji musel během dvou dní porazit asi 150 lidí z celého světa. Za svůj výkon dostal mimo jiné hodinky v ceně asi 20.000 korun. "Chtěl jsem hlavně předvést dobrý výkon a neudělat ostudu Praze. Jsem rád, že se to povedlo," dodal Kroutil, který z Prahy pochází.

Ve finále se utkalo 25 soutěžících. Každý měl tři minuty na to, aby předvedl svou sestavu s jojem na hudební doprovod. Porota hodnotila nejen úroveň a rychlost provedení jednotlivých triků, ale třeba také závodníkovu stylizaci a komunikaci s diváky.

Kroutil prý před soutěží trénoval asi osm hodin denně, teď ale nechce jojo chvíli vidět. "Rozhodně to ale neznamená, že na jojování zanevřu. Chvíli si odpočinu a pak pojedu na další turnaje ve světě," řekl.

Mistrovství Evropy se konalo po 57 letech. Předtím se poprvé a na dlouhou dobu naposledy odehrálo v roce 1953. Dnešnímu finále byl přítomen i tehdejší mistr Evropy Don Robertson z Velké Británie. Všem oceněným předal diplomy a dárky od sponzorů soutěže. "Jsem rád, že se úroveň nezměnila od doby, kdy jsme byl šampionem já," dodal s úsměvem. Na úplný závěr všichni ocenění společně s Robertsonem předvedli exhibici svých nejlepších kousků.

Počátky jojování sahají až do starověku. Archeologové objevili zmínky o této kratochvíli na hliněných discích ze starého Řecka, podobné nálezy byly i na území Egypta a Číny. Moderní éra joja začala v USA kolem let 1928 až 1929. Od té doby se sport dynamicky vyvíjí. Mění se tvar joja i materiál, ze kterého se vyrábí. Česká yoyo asociace, jak zní oficiální název, pořádá mistrovství republiky od roku 2004.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat