31. ledna 2010 21:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mistrovství Evropy v jojování vyhrál Čech Václav Kroutil

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Čech Václav Kroutil se stal vítězem evropského šampionátu v jojování, jenž se od soboty konal v Praze. Ve finále nejsledovanější volné disciplíny předvedl výkon, za který ho porota ocenila téměř 95 body ze 100 možných. Druhý skončil Polák Mateusz Ganc a na třetí příčce se umístil Lorenzo Sabatini z Itálie.

"Je to super pocit. Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože konkurence byla velká," řekl Kroutil. V turnaji musel během dvou dní porazit asi 150 lidí z celého světa. Za svůj výkon dostal mimo jiné hodinky v ceně asi 20.000 korun. "Chtěl jsem hlavně předvést dobrý výkon a neudělat ostudu Praze. Jsem rád, že se to povedlo," dodal Kroutil, který z Prahy pochází.

Ve finále se utkalo 25 soutěžících. Každý měl tři minuty na to, aby předvedl svou sestavu s jojem na hudební doprovod. Porota hodnotila nejen úroveň a rychlost provedení jednotlivých triků, ale třeba také závodníkovu stylizaci a komunikaci s diváky.

Kroutil prý před soutěží trénoval asi osm hodin denně, teď ale nechce jojo chvíli vidět. "Rozhodně to ale neznamená, že na jojování zanevřu. Chvíli si odpočinu a pak pojedu na další turnaje ve světě," řekl.

Mistrovství Evropy se konalo po 57 letech. Předtím se poprvé a na dlouhou dobu naposledy odehrálo v roce 1953. Dnešnímu finále byl přítomen i tehdejší mistr Evropy Don Robertson z Velké Británie. Všem oceněným předal diplomy a dárky od sponzorů soutěže. "Jsem rád, že se úroveň nezměnila od doby, kdy jsme byl šampionem já," dodal s úsměvem. Na úplný závěr všichni ocenění společně s Robertsonem předvedli exhibici svých nejlepších kousků.

Počátky jojování sahají až do starověku. Archeologové objevili zmínky o této kratochvíli na hliněných discích ze starého Řecka, podobné nálezy byly i na území Egypta a Číny. Moderní éra joja začala v USA kolem let 1928 až 1929. Od té doby se sport dynamicky vyvíjí. Mění se tvar joja i materiál, ze kterého se vyrábí. Česká yoyo asociace, jak zní oficiální název, pořádá mistrovství republiky od roku 2004.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...